CARACAS - Venezuelský prezident Nicolás Maduro zvýšil v nedeľu minimálnu mzdu a jeho vláda odovzdala ľuďom stovky nových bytov v rámci snahy čeliť silnejúcemu protestnému hnutiu, žiadajúcemu jeho odstúpenie.
Maduro vo svojom pravidelnom nedeľňajšom televíznom programe oznámil, že minimálna mzda sa zvýši od dneška o 60 percent. Ide o jej tretí nárast, ktorý socialistický líder nariadil tento rok, a celkovo 15. zvýšenie, odkedy sa v roku 2013 stal prezidentom. Pre pracujúcich v juhoamerickej krajine pôjde o malú útechu. Ich kúpna sila prudko klesla s oslabovaním meny a v dôsledku najvyššej inflácie na svete.
Tá by sa podľa údajov Medzinárodného menového fondu mohla v budúcom roku zrýchliť až na 2000 percent. Po najnovšom zvýšení miezd dosiahne minimálny zárobok miliónov Venezuelčanov spolu s povinnou potravinovou podporou 200.000 bolívarov mesačne, čo je menej než 46 eur v prepočte podľa kurzov na všeobecne využívanom čiernom trhu.
"Sme tu, aby sme sa postarali o pracujúcich... a nie o privilégia oligarchov," vyhlásil Maduro. Avizoval tiež osobitný príplatok "ekonomickej vojny" určený dôchodcom. Kompenzovať im má podľa jeho slov pokusy opozície o sabotovanie hospodárstva.
Stúpenci i odporcovia Madurovej vlády sa pripravujú na konkurenčné demonštrácie pri príležitosti dnešného Sviatku práce. Počas mesiac trvajúcich protestov zahynulo vo Venezuele najmenej 29 ľudí. Stovky ďalších utrpeli zranenia a viac ako 1300 osôb zadržali.
Protestujúci obviňujú Madura zo smerovania k diktatúre. Žiadajú predčasné voľby a slobodu pre desiatky politických väzňov. Prezident v nedeľu zopakoval výzvu na dialóg, ktorý opozícia odmietla po tom, ako v decembri stroskotali Vatikánom sprostredkované rozhovory.
Maduro okrem toho znova prisľúbil skoré voľby guvernérov, ktoré vlani v krajine zrušili. Spojenci prezidenta v súčasnosti vládnu v 20 z 23 štátov Venezuely, prieskumy však naznačujú, že opozícia by zrejme vyhrala ďalšie voľby po tom, ako v decembri 2015 získala dvojtretinovú väčšinu v parlamente.