PCHJONGJANG - Napätie neutícha. Práve naopak. Severná Kórea spustila najväčšie vojenské cvičenie v dejinách. Prichádza práve v čase, keď diktátor Kim Čong-un skúšal jadrové testy. Dve najväčšie svetové mocnosti USA a Čína varujú - môže to mať neblahé následky. Náhoda alebo chyba môžu viesť ku katastrofálnym následkom. Experti varujú pred vojnou.
Najväčšie vojenské cvičenie v dejinách severokórejského diktátorského režimu. Medzi Washingtonom a Pchjongjangom zatiaľ prebiehajú ostré slovné výmeny. "V tejto súvislosti je naozaj ťažké povedať, či je vojna na spadnutie alebo či je to len nová taktika prezidenta Donalda Trumpa ako pristupovať k Severnej Kórey," píše americký portál CNN. "Denné správy nestabilnej situácie podporujú obavy, že hrozí vojna. Naozaj sa situácia dostala do bodu, z ktorého niet návratu?", pýta sa známa spravodajská stanica.
Vojna na spadnutie?
Zábery sú naozaj desivé. Húfnice zoradené pália obrátené smerom k moru. V súvislosti s tým má najväčšia americká spravodajská stanica CNN titulku s názvom "je vojna na spadnutie?"
"Skutočná otázka je, či niekto spraví hlúpu chybu, pretože potom by sa situácia mohla naozaj zvrhnúť," tvrdí Bruce Bennet, analytik z inštitútu Rand Corporation.
O cvičeniach informujú aj miestne noviny. Na titulke sám vodca Severnej Kórey Kim Čong-un.
USA aj Čína varujú mladého diktátora
Podľa viacerých britských médií Čína varovala Severnú Kóreu, aby neskúšala ďalšie jadrové testy v čase, keď sa južne od Kórejského poloostrova konajú vojenské manévre Južnej Kórey a Spojených štátov. Podľa čínskych novín Global Times, napojených na vládnu komunistickú stranu, sa severokórejský diktátor zahráva s ohňom. "Dnes je pravdepodobnejšie ako kedykoľvek predtým, že situácia prekročí bod z ktorého niet návratu," upozorňujú noviny s tým, že následky ponesie režim Kim Čong-una.
Kim oslavuje
Medzitým Severná Kórea usporiadala dnes pri príležitosti 85. výročia založenia svojej armády rozsiahle vojenské cvičenie s ostrou streľbou. Napísala to juhokórejská agentúra Jonhap s odvolaním sa na nemenované vládne zdroje.
Manévre prebiehajú na východnom pobreží KĽDR okolo mesta Wonsan, za účasti severokórejského vodcu Kim Čong-una.
V súvislosti s dnešným výročím západní politici špekulovali o možnosti ďalšieho severokórejského jadrového alebo raketového testu. V súvislosti s týmito obavami dnes v Tokiu rokoval osobitný americký splnomocnenec pre Severnú Kóreu Joseph Yun s juhokórejskými a japonskými partnermi.
Po stretnutí povedal, že akékoľvek kroky vo vzťahu ku KĽDR budú USA konzultovať a koordinovať so svojimi partnermi.
Situáciu monitoruje aj americká jadrová ponorka
Do juhokórejského prístavu Pusan dnes dorazila americká jadrová ponorka USS Michigan. Návšteva je vopred plánovaná, plavidlo sa vraj nezapojí do žiadnych vojenských cvičení. Ku Kórejskému polostrovu sa z juhu blíži americká lietadlová loď USS Carl Vinson, ktorú do oblasti vyslal Pentagón ako ukážku sily amerického námorníctva.
Čína spustila na vodu prvú lietadlovú loď
Čína spustila dnes na vodu prvú lietadlovú loď vlastnej výroby. Oznámila to agentúra AP s odvolaním sa na čínske štátne médiá.
Plavidlo s výtlakom 50.000 ton, ktoré má zatiaľ pracovné označenie Typ 001A, postavili v lodeniciach v prístavnom meste Ta-lien na severovýchode Číny. V nasledujúcich rokoch absolvuje potrebné plavebné skúšky a do prevádzky by malo byť uvedené do roku 2020.
Stavba vlastnej lietadlovej lode podľa agentúry AP poukazuje na rastúcu technologickú vyspelosť čínskeho zbrojného priemyslu.
Námorníctvo Čínskej ľudovej republiky už disponuje jednou lietadlovou loďou Liao-ning, ktorá je upraveným plavidlom sovietskej výroby triedy Admirál Kuznecov. Môže niesť až 24 bojových lietadiel a 17 vrtuľníkov.
Z tej istej triedy vychádza aj konštrukcia novej lietadlovej lode, ktorú Čína vyrobila vlastnými silami. Plavidlo je o niečo väčšie než Liao-ning, čo by malo umožniť zvýšenie kapacity o približne osem lietadiel alebo vrtuľníkov.