LONDÝN/TOKIO - Podľa správ z Tokia bolo v utorok v blízkosti japonského vzdušného priestoru spozorovaných šesť ruských lietadiel. Tieto informácie prichádzajú v čase zvýšeného napätia v regióne potom, čo japonský premiér popísal raketový test KĽDR ako vážnu hrozbu. Ku Kórejskému polostrovu sa blížia americké lode, čo vyvolalo ostrú reakciu severokórejského režimu. Akékoľvek silové prejavy americkej armády v oblasti majú byť potrestané jadrovým útokom proti Spojeným štátom.
Japonské obranné sily najprv reagovali na dva ruské strategické bombardéry Tu-95 Bear, ktoré sa objavili v blízkosti Tichého oceána. O niečo neskôr boli podľa NHK vyslané dve stíhačky Il-38 k Hokkaidu, čo je najsevernejší japonský ostrov. Dve stíhačky mali v rovnaký deň urobiť otočku v blízkosti Tokia po prechode nad Tichý oceán, potom sa vrátili na ruské územie.
Ku Kórejskému poloostrovu sa presúvajú USA
Po najnovších raketových skúškach KĽDR sa Washington rozhodol presunúť ku Kórejskému polostrovu údernú skupinu svojich plavidiel pozostávajúcu z lietadlovej lode na jadrový pohon USS Carl Vinson, dvoch torpédoborcov a jedného krížnika. Lode, ktorých pôvodným cieľom bola Austrália, vyplávali v sobotu zo Singapuru a majú zaujať pozíciu v západnom Pacifiku.
Od roku 2006 vykonal Pchjongjang päť jadrových testov a množstvo skúšok rakiet stredného a krátkeho doletu. Špekuluje sa, že šiesta jadrová skúška je "na spadnutie", keďže sa blíži 105. výročie narodenia bývalého severokórejského vodcu Kim Ir-sena (oslavuje sa 15. apríla) a 85. výročie založenia Kórejskej ľudovej armády (25. apríla).
Podľa americkej televíznej stanice NBC vypracovala Národná bezpečnostná rada plány pre prezidenta Donalda Trumpa, ktoré okrem iného navrhujú návrat amerických jadrových zbraní do Južnej Kórey - Američania ich odtiaľ stiahli pred 25 rokmi. Ako jedno z krajných riešení sa zvažuje aj zabitie severokórejského vodcu Kim Čong-una. Trump tlačí na Čínu, aby svojmu severokórejskému spojencovi dohovorila.