Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Vedci márne pátrajú po tom, čo spúšťa túto reakciu v mozgu

Ilustračné foto Zobraziť galériu (4)
Ilustračné foto (Zdroj: thinkstock)

PARÍŽ - Dub rastúci v poli pred jej oknom vyžaruje v každom ročnom období inú krásu, nad hlavou jej poletujú škorce a objavuje hudbu speváčky Jun Sun-Na z Južnej Kórey. Toľko krásnych zážitkov, prostredníctvom ktorých sa spisovateľka Belinda Cannonová snaží uchopiť a pochopiť význam nášho úžasu nad krásou. Táto schopnosť je nepochybne daná len človeku, ktorý ju využíva na to, aby sa radoval z krásy v každodennom živote rovnako ako v umeleckých dielach. Môže tak čeliť cynizmu, ľahostajnosti, nude a depresii.

Toto je cicavec, ktorý spí najmenej zo všetkých: Vedci hovoria o zvrate v teórii o inteligencii

Táto vzácna schopnosť, o ktorej sa teraz zmieňuje ako o jednej z dvadsiatich štyroch síl osobnosti pozitívnej psychológie pod termínom "schopnosť vážiť si krásu a výnimočnosť", však zostáva záhadou. Čiastočne sa tomu venuje nová disciplína s názvom neuroestetika.

"Samozrejme je známe, že krása prechádza predovšetkým očami toho, kto ju pozoruje," vysvetľuje profesor kognitívnej psychológie zo Slobodnej univerzity v Bruseli Axel Cleeremans. "Zatiaľ ale nevieme, prečo sú niektorí ľudia citlivejší napríklad viac na architektúru ako na hudbu. Každý mozog, mimoriadne plastický orgán, ktorý registruje širokú sieť asociácií, utvára preferencie tej ktorej osoby," citoval ho francúzsky denník Le Figaro. Každý mozog je úplne jedinečný a je ťažké z toho vyvodiť všeobecné pravidlo.

Vedci márne pátrajú po
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: thinkstock.com)

"V roku 2011 ukázala analýza 93 štúdií, že oblasť mozgu, do ktorej je zanesená schopnosť žasnúť nad krásou, je rovnaká ako tá, ktorá je zapojená do vnímania objektov s vysokou ekonomickou alebo sexuálnou hodnotou. Zdá sa, že ide o akúsi parazitujúcu funkciu, ktorá sa vyvíjala po boku schopností umožňujúcich zabezpečiť naše prežitie," hovorí Cleeremans.

Ide o výnimočnú schopnosť, ktorá ale nijako neudivuje tých, ktorí využívajú najrôznejšie prostriedky krásy na to, aby pomáhali ľuďom, ktorí majú problémy alebo sa snažia lepšie spoznať sami seba. "Výchova k tejto schopnosti síce neuzdravuje, ale nepochybne pomáha v psychoterapii. Pri starých ľuďoch umožňuje znovu zapáliť túžbu po kráse," podotýka filozof Pascal Coulon, ktorý pracuje so seniormi.

Ilustračné foto
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: thinkstockphotos.com)

Čítať Prousta, pozrieť sa na plátna impresionistov a potom si urobiť piknik v Giverny... Mnoho dverí, ktorá sa pred nami otvárajú, nám pozvoľna dáva možnosť vidieť novými očami, aj keď máme pocit, že už sme všetko videli. "V tom tkvie veľký prínos umelcov," hovorí Coulon. Podľa neho sa tak preruší reťazec významov, v ktorom sa pohybujeme, a objavia sa niektoré, ktoré nám doteraz neboli známe. Po Van Goghovi sa už na obyčajné drevené stoličky nepozeráme rovnakým spôsobom.

Umelecké dielo nám ukazuje dimenzie, ktoré sme doteraz ignorovali. "Čítať báseň alebo sa pozerať na obraz a povedať si, že to je presne to, čo cítim, je veľmi pozitívne, pretože toto stotožnenie umožňuje cítiť sa spojený s druhým človekom. Keď vidíme našich dôchodcov, ako spolu diskutujú o zásluhách toho či onoho diela, je to úžasné!" dodáva Coulon.

Netypická výstava Vincenta Van
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: SITA)

Podľa expertky na pozitívnu psychológiu Ilony Boniwellovej ide o otázku postoja človeka a jeho schopnosti urobiť si na obdivovanie krásy čas. Spisovateľka Cannoneová dopĺňa: "Keď som nešťastná, prechádzam okolo celej tej krásy, bez toho aby som ju videla." Je to ale vynikajúca príležitosť zbaviť sa pohľadom na krásno chmúrnych pocitov. A pripomína, že najlepšími liekmi na bolestivý narcisizmus sú let vtákov, duby rastúce v poli a hviezdna obloha.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu