PRAHA - V aukcii na internete si môžete vydražiť takmer čokoľvek, dokonca aj zberateľské kúsky v astronomickej hodnote. Na istom českom portáli sa však nedávno objavila taká unikátna vec, že si na ňu posvietila aj polícia. Pätitisícovka z roku 1919 zmizla z Vlastivedného múzea v Olomouci pred viac ako desiatimi rokmi a dnes by za ňu mohol majiteľ pokojne pýtať tri milióny korún (cca 111-tisí eur). Zdá sa, že kriminalistom sa podaril poriadny úlovok.
Okradol ju zlodej: Žena si neskôr našla od neho srdcervúci ODKAZ a niečo navyše
Minulý utorok sa podľa portálu novinky.cz objavila v aukcii bankovka, z ktorej existuje už len 36 alebo 37 pravých exemplárov. Predajca v inzeráte uviedol, že pochádza z dedičstva a začal vyvolávacou cenou 210-tisíc českých korún (cca 7800 eur). Posledné sériové trojčíslie začiernil a požadoval, že nový majiteľ si ju môže prevziať iba osobne v Olomouci, kde prebehne aj platba. Hoci dražba mala trvať až do nedele, napokon bol obchod uzatvorený už v stredu a posledná ponuka činila 1,81 milióna korún (približne 67-tisíc eur).
Novinky.cz informoval, že obchod zastavili policajti, ktorí sú presvedčení, že ide o ukradnutý múzejný exponát. Olomoucká policajná hovorkyňa Jitka Dolejšová v piatok potvrdila, že sa muži zákona touto kauzou zaoberajú, no kvôli prebiehajúcemu vyšetrovaniu nechcela uviesť žiadne podrobnosti.
Na podozrivú dražbu upozornil spolok Moravský ombudsman, ktorý vraj dostal tip od občanov aj expertov, ktorým sa nepozdávalo, že niekto ponúka najvzácnejšiu československú bankovku na internete a ešte k tomu za prehnane nízku sumu. Podľa súdneho znalca sa zatiaľ posledná pravá päťtisícovka z roku 1919 nedávno predala za 3,5 milióna (cca 130-tisíc eur). Pochybnosti vyvolávalo aj to, že sa domnelý majiteľ na stránku prihlásil len pár dní pred predajom.
Riaditeľ múzea Břetislav Holásek Právu v piatok potvrdil, že ukradnutá bankovka sa skutočne našla, ale v tejto fáze je ešte všetko v riešení polície. Päťtisícovku s ďalšími bankovkami nižších hodnôt vydali 15. apríla 1919 ako vôbec prvú v histórii samostatného československého štátu. Platila iba dvadsať mesiacov, než ju stiahli, a to od augusta 1919 do apríla 1921. Aj preto je taká vzácna. Zopár desiatok exemplárov, ktoré ešte existujú, sa nachádzajú v zbierkach múzeí či bánk, ale aj v rukách súkromníkov v Česku, na Slovensku, ale aj inde v zahraničí.