LONDÝN - Rumun Emilian tvrdí, že sa v kabíne svojho kamióna cíti ako väzeň. Pracuje ako vodič nákladného vozidla pre jednu slovenskú firmu a rozváža tovar po krajinách západnej Európy. Kvôli podpriemernému zárobku si na cestách nemôže dovoliť pracovať v dôstojných podmienkach.
Reportáž BBC zobrazuje ťažký životný údel kamionistov z krajín východnej Európy. V nákladnom vozidle strávia každoročne dlhé mesiace a ich plat je žalostne nízky. V krajinách, v ktorých pracujú, si reálne nemôžu dovoliť žiť.
Český kamionista neveril vlastným očiam: Vo Francúzsku dostal pokutu za to, že málo zarába!
Jedným z tých, ktorí sú nútení pracovať v nepohodlných podmienkach, je aj Emilian. Toho zamestnáva slovenská dcérska firma rozvážajúca produkty do západných krajín Európy pre známu nábytkársku spoločnosť. Rumun z reportáže musí v kamióne spať, jesť aj sa umývať. Jeho priemerný mesačný plat je 477 eur.
Hoci by mal podľa pravidiel Európskej únie vodič dostávať odmenu aspoň vo výške minimálnej mzdy krajiny, do ktorej bol vyslaný, prepravcovia hľadajú medzery v zákone. Hoci by si mal dopriať 45 hodín odpočinku týždenne mimo kabíny nákladného vozidla, nemôže si to dovoliť. Náklady by boli príliš vysoké.
Ťažký zápas o prežitie
„Cítim sa ako väzeň, vták v klietke,“ priznal. Svoje pracovné podmienky hodnotí ako nebezpečné – nevylučuje, že môže takýto životný štýl zvyšovať riziko nehody na cestách. Podľa zamestnávateľa sa môže Emilian kedykoľvek vrátiť domov a urobiť si prestávku, keď uzná za vhodné.
Podľa BBC nie je Emilian sám, ktorý pracuje v zlých podmienkach. Na cestách je veľa kamionistov z východnej Európy, ktorí dostávajú v porovnaní so západnými európskymi platmi príliš nízku mzdu. Vodiči z Moldavska sa napríklad posťažovali, že dostávajú mesačne len 150 eur. V Británii sa pohybuje množstvo vodičov nákladných automobilov zo strednej a východnej Európy, ktorí prevážajú tovar pre stovky spoločností za rovnako nevyhovujúcich podmienok. Niektorí z nich sa vraj takto snažia uživiť rodinu.