BRATISLAVA – Po mrazivej noci sa Slováci prebudili do chladného piatkového rána. Cez víkend sa však trocha oteplí a jasná obloha nad hlavou vyláka von nejedného zimomravca.
Piatok
Od západu k nám začne prúdiť teplý vzduch. Obloha bude jasná až polojasná, v nižších polohách môže byť ojedinele zamračené s nízkou oblačnosťou alebo hmla. Najvyššia denná teplota vystúpi na -3 až 2, v Banskobystrickom kraji a na východe miestami na okolo -5 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov sa vyšplhá na okolo 1 stupeň Celzia. Viať by mal slabý, na juhozápade prevažne juhovýchodný vietor s rýchlosťou 2 až 7 m/s (5 až 25 km/h).
FOTOREPORTÁŽ Nádheru Zeme zachytila družica v HD rozlíšení, ako ešte nikdy predtým
Sobota
Od východu bude zasahovať do našej oblasti tlaková výš, uvádza Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Deň bude opäť jasný až polojasný, v nižších polohách ojedinele rátajte so zamračenou oblohou a nízkou oblačnosťou alebo hmlou. Najnižšia nočná teplota poklesne na -13 až -20, na krajnom juhozápade a pri nízkej oblačnosti aj inde -5 až -12 stupňov Celzia.
Najvyššia denná teplota dosiahne -1 až 4, na krajnom východe a ojedinele aj v dolinách a kotlinách -5 až -1 stupňov Celzia. Slabý premenlivý, na juhozápade juhovýchodný vietor, bude viať rýchlosťou 2 až 7 m/s (5 až 25 km/h).
Nedeľa
V nedeľu bude jasno až polojasno, v nižších polohách ojedinele zamračené s nízkou oblačnosťou alebo hmla. Najnižšia nočná teplota poklesne na -12 až -18, na krajnom juhozápade a pri nízkej oblačnosti aj inde na -6 až -12 stupňov Celzia. Najvyššia denná teplota vystúpi na -2 až 3, v dolinách a kotlinách miestami na okolo -4 stupne Celzia Slabý vietor alebo bezvetrie.
Upozornenie pre Banskobystričanov
Banskobystričanov a ľudí z okolia Banskej Bystrice potrápi smog. Na smogovú situáciu upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Vydal signál „Upozornenie“, keďže nameral prekročenie prahu 100 µg/m3 dva po sebe nasledujúce dni. Zároveň predpokladá rast koncentrácie prachových častíc v ovzduší. Informoval o tom dnes hovorca SHMÚ Ivan Garčár.
Situáciu môžu pocítiť najmä najcitlivejšie skupiny obyvateľstva, ktorými sú starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo-cievnej sústavy, alergici, astmatici, najmenšie deti a tehotné ženy.
Akútne účinky sa u citlivých osôb môžu prejavovať vo forme dráždenia očí, nosa a hrdla, bolesťami hlavy, kašľom a u astmatikov záchvatmi a príznakmi z dráždenia dýchacích ciest. Pri dlhodobom vystavovaní organizmu zvýšenej koncentrácii častíc PM10 hrozia chronické účinky. Prejavujú sa zápalovými ochoreniami dýchacích ciest a pľúc, zvýšením pohotovosti na alergickú reakciu a poruchami odolnosti organizmu.
Tieto skupiny obyvateľstva by mali v čase smogovej situácie obmedziť pohyb a fyzickú námahu vonku, skrátiť vetranie a nevykonávať aktivity, pri ktorých unikajú do ovzdušia znečisťujúce látky, teda napríklad natieranie, lepenie, brúsenie, prášenie, fajčenie, voľné spaľovanie.