ISTANBUL - Deti utečencov v Turecku riešia životnú dilemu – ak chcú prežiť, musia sa dobrovoľne vzdať svojho detstva. Reportérom BBC sa podarilo priniesť smutné svedectvo z tureckých tovární na šaty, odkiaľ do Európy putuje oblečenie svetových značiek.
V Turecku sa rozmáha detská práca. Video BBC zachytáva jednu z dielní, kde tvoria väčšinu zamestnancov deti a niektoré z nich odhadom nemajú viac ako osem rokov. Na Istanbul začali padať obvinenia, že tamojší odevný priemysel zneužíva na prácu deti sýrskych utečencov.
Pomsta irackej armády útočiacej na Daeš: VIDEO zachytilo barbarské mučenie detí
Nakrúcanie reportážneho videa nebolo jednoduché, pretože zhotovovať tajné videozáznamy je v krajine nezákonné. Filmový štát musel dokonca čeliť policajnému vypočúvaniu a nakrúcanie prerušiť. Nájsť ďalšie deti, ktoré pracujú pre známe značky oblečenia, však nebolo zložité.
Len malé percento z odhadovaných troch miliónov Sýrčanov, ktorí utiekli do Turecka, má pracovné povolenie a ak chcú títo ľudia prežiť, musia pracovať nelegálne – bez práv a za nízke mzdy. A mnohí z nich končia či svoju „kariéru“ začínajú práve v odevnom priemysle.
Omar (15) pracuje 12 hodín denne
Členovia britského tímu boli svedkami toho, ako ráno sprostredkovatelia robia na ulici nábor pracovnej sily. Tí, ktorých vybrali, nastúpili do autobusu a smerovali do továrne. Medzi vybranými bolo sedem sýrskych utečencov, vrátane 15-ročného Omara, ktorý bol spojkou televízneho štábu. Filmári autobus sledovali, až kým nezastavil v priemyselnej zóne. Továreň, ktorá nábor robila, šije odevy pre popredné svetové značky.
Po skončení pracovného dňa sa Omar stretol s reportérom BBC – ukázal mu štítky z oblečenia, ktoré v deň šil – patrili značke, ktorá je Európanom dobre známa. Hodinová mzda niektorých z pracovníkov pritom len sotva dosiahla jedno euro. Hoci by chcel byť Omar v škole, nemôže si to dovoliť a musí pracovať. Viac ako 12 hodín denne trávi žehlením odevov, ktoré potom putujú aj do Veľkej Británie.
Rodičia nechcú svoje deti posielať pracovať, ale nemajú na výber. Zistenia BBC naznačujú, že mnohé veľké módne značky profitujú z utečencov a ich detí. Popredné odevné značky detských zamestnancov vo svojich továrňach popierajú, reportáž však ukazuje, že realita je iná. Ako prezradili deti, počas auditu stačí, aby neboli v dohľade, a potom sa môžu opäť vrátiť do práce. Ak je továreň súčasťou tureckého reťazca subdodávateľov a od veľkých značiek len berie objednávky, deti v nich môžu pracovať bez toho, aby sa o tom objednávateľ dozvedel.