SCHEVENINGEN - Keď jeho dvojročný synček na kostarickej pláži s bielym pieskom radšej zbieral zátky od fliaš ako exotické mušle, priviedlo to Ralpha Groenheijdeho na nápad vytvárať umelecké diela z odpadkov pozbieraných na holandských plážach.
Prvé dielo z trochu nezvyčajného materiálu síce nakoniec skončilo v smetiaku, ale v hlave tohto hyperaktívneho Holanďana sa zrodil plán - vytvoriť z odpadkov mierne bláznivé umelecké diela. Keď mu jeden priateľ ponúkol voľný obchodný priestor pri mori na pláži Scheveningen na predmestí Haagu, zhromaždil tu odpadky vo svojom TrashUre Museum. Je tu nepreberné množstvo plastových lopatičiek a hrabličiek, ktoré v piesku zabudli deti, patwork z obalov cukríkov aj kaskáda plážovej obuvi. Do šiat vyrobených z rybárskej siete je tu oblečená jedna figurína a môžete tu nájsť aj obrovskú krabicu plnú ohorkov cigariet.
Prvý lov na odpadky, ktorý bol pred tromi rokmi v Holandsku zorganizovaný prostredníctvom sociálnych sietí, umožnil Ralphovi vytvoriť pirátsku loď, z ktorej mali veľkú radosť najmä deti hrajúce sa na pláži. "Vtedy som začal hovoriť smetiakom pokladnice a dnes sme lovci pokladov. Sme piráti. Zachraňujeme zvieratá. Sme hrdinovia," usmieva sa 44-ročný muž.
Dnes privádza dospelých a deti na pláž a nabáda ich k tomu, aby čistili životné prostredie a potom cvičili, aby tak používali ako svoje svaly, tak aj predstavivosť. Jeho učeníci, rozdelení do družstiev, sa rýchlo púšťajú do hry, kto nazbiera najviac odpadkov. Motivovaní dobrým dielom pre planétu nazbierajú tri veľké vrecia odpadkov. "Nečakal som, že za štvrťhodinu nazbieram toľko odpadkov. Bol som veľmi prekvapený," hovorí Jawad el-Woustati, jeden z dvadsiatich lovcov pokladov, odhodlaný ďalej bdieť nad čistotou svojho mesta a pláže.
Tento rok v lete vyzval holandský umelec svojich susedov, aby denne prečesávali piesok jemným hrebeňom, a to počas deväťdesiatich dní. Od júla do konca septembra občania nazbierali celých 40 ton odpadkov. A to sa im podarilo aj napriek snahe miestnych úradov, ktoré dávajú 1,9 milióna eur ročne na čistenie pláží. Každú noc tím komunálnych zamestnancov s traktormi a strojmi na čistenie pláží prechádza 11 km pobrežia. Nazhromaždí až sto metrov kubických odpadkov, ktoré pochádzajú zo štyristo smetiakov umiestnených na plážach aj z pláží samotných.
V TrashUre Museum je najväčším dielom mapa sveta, kde sú krajiny vyznačené 30-tisíc ohorkami cigariet a obklopeneé morom zátok od fliaš, ktoré sú zároveň symbolmi plastického odpadu plávajúceho v oceánoch.
"Bohužiaľ mnoho ľudí nepoužíva smetiaky. Nestačí to robiť v Haagu, ale musí to tak byť na celom svete. Je to taká jednoduchá myšlienka!," poznamenala lovkyňa pokladov-odpadkov Sophie Hermansová.