Utorok24. december 2024, meniny má Adam, Eva, zajtra

Najničivejší konflikt novoveku je bitka o sýrske mesto Aleppo: Nikto a nič tam nie je v bezpečí

Zobraziť galériu (3)
(Zdroj: SITA)

BEJRÚT - Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) považuje bitku o severosýrske mesto Aleppo za jeden z najničivejších urbánnych konfliktov novoveku. Okrem priameho ohrozenia civilistov bojmi prakticky skolabovali dodávky vody a elektriny, varoval v pondelok vo vyhlásení prezident MVČK Peter Maurer.

Táto skutočnosť podľa neho predstavuje dramatické riziko pre približne dva milióny ľudí, ktorí majú obmedzený prístup k základnej zdravotnej starostlivosti. "Nikto a nič nie je v bezpečí. Stále sa tam bombarduje, domy, školy a nemocnice sú v palebnej línii. Ľudia žijú v stave strachu. Deti sú traumatizované. Rozsah utrpenia je obrovský," uviedol Maurer.

Západné časti Aleppa ovláda sýrska armáda podporovaná Ruskom a Iránom, východné štvrte kontrolujú povstalci, ktorým dominujú islamisti. Tí síce nedávno prelomili obkľúčenie, nepodarilo sa im však vytvoriť bezpečný koridor.

Najničivejší konflikt novoveku je
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: SITA)

Šéf MVČK podporil výzvu OSN na pravidelné zastavenie paľby pre doručenie humanitárnej pomoci. Všetky bojujúce strany musia mať podľa Maurera možnosť dostať sa k civilistom kdekoľvek v tomto rozdelenom meste.

Najničivejší konflikt novoveku je
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: SITA)

Boje o Aleppo zosilneli po tom, čo armáda začiatkom júla odrezala poslednú zásobovaciu trasu do východnej časti najväčšieho sýrskeho mesta. V obkľúčení sa tak ocitlo okolo 300.000 ľudí. V západnej časti mesta uviazlo približne 1,2 milióna ľudí.

HRW obvinila Sýriu a Rusko z používania zápalných zbraní v civilných oblastiach

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) obvinila dnes sýrsky režim a jeho ruského spojenca z používania zápalných zbraní, ktoré popália obete a vyvolávajú požiare. Podľa HRW boli takéto prípady zaznamenané v civilných oblastiach ovládaných povstalcami na severe a severozápade Sýrie.

"Zápalné zbrane boli za posledných šesť týždňov použité najmenej 18-krát, vrátane útokov zo 7. augusta 2016 na oblasti ovládané opozíciou v mestách Aleppo a Idlib," informovala HRW, ktorú citovala agentúra DPA. Fotografie a videá zaznamenané organizáciou HRW v čase útokov naznačujú, že od 5. júna do 10. augusta sa uskutočnili útoky zápalnými zbraňami na oblasti v provinciách Aleppo a Idlib, ktoré sú pod kontrolou povstalcov.

"Krajiny, ktoré prídu 29. augusta do Ženevy na stretnutie Dohovoru o zákaze určitých druhov konvenčných zbraní (CCW), by mali odsúdiť používanie zápalných zbraní zhadzovaných z lietadiel... a vyvinúť tlak na Sýriu aj Rusko, aby okamžite prestali používať zápalné zbrane v civilných oblastiach," apelovala HRW.

Vo vyhlásení organizácie sa tiež uvádza, že počet útokov zápalnými zbraňami v Sýrii sa výrazne zvýšil odvtedy, čo Ruská federácia začala 30. septembra 2015 podnikať spoločnú vojenskú operáciu so sýrskou vládou. "Existujú presvedčivé dôkazy, že lietadlá ruskej vlády používajú zápalné zbrane alebo sa prinajmenšom zúčastňujú spolu so sýrskym letectvom na útokoch zápalnými zbraňami," napísala HRW vo vyhlásení.

Viac o téme: Konflikt SýriaAleppoPeter MaurerMedzinárodný výbor Červeného kríža
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu