BRATISLAVA - Modernizácia spoločnosti nesmie napredovať na úkor životného prostredia. Prírodu si treba chrániť a nikomu nesmie byť ľahostajné, čo sa deje naokolo. Slováci by na to mali viac myslieť. Povedal to dnes minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) v Bratislave pri slávnostnom oceňovaní súčasných a niekdajších zamestnancov rezortných a príspevkových organizácií. Ocenení dokázali podľa ministra šíriť v spoločnosti environmentálne povedomie a ich činnosť bola v oblasti životného prostredia prínosom.
Sólymos oceňoval v troch kategóriách. Odovzdával Cenu ministra životného prostredia (jednotlivec, kolektívy), Čestné uznanie a Ďakovný list. Cenu dostalo 32 jednotlivcov a dva kolektívy. "Dôležité úlohy v rezorte nie je možné napĺňať bez odborníkov nadšených pre svoju prácu, ich úsilie si veľmi vážim," povedal na adresu ocenených. Niektorí riešia napríklad problematiku zásobovania pitnou vodou v obciach, aktívne sa podieľali pri protipovodňovej ochrane či rekonštrukciách ochranných hrádzí alebo pomáhali modernizovať čistiarne odpadových vôd.
"Potešilo ma to. Oplatí sa robiť to, čo človeka baví. Je fajn, že si moju prácu všimli," povedala Emília Mišíková Elexová, ktorá od Sólymosa dostala cenu ministra v kategórii jednotlivci. Mišíková Elexová sa dlhé roky venuje vedecko-výskumnej práci v oblasti hydrobiológie. Slováci by si podľa nej mali vodu viac vážiť. "Vzťah k prírode ešte nie je silno zakorenený v našom vedomí. Treba to pestovať odmalička, vychovávať k tomu už deti v škôlkach," myslí si.
Podobný názor má i Danka Šubová, dlhoročná riaditeľka Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Taktiež získala cenu ministra v kategórii jednotlivci. Šubová chodí prednášať študentom základných a stredných škôl či seniorom. "Vzťah k prostrediu treba dostať z hlavy do srdca. Všetci máme plné ústa rád, treba to však ešte poriadne zaviesť do praxe. Deti by mali mať z prírody viac zážitkov, vzťah k prostrediu pomôže vypestovať i osobný vzor," povedala.
Cenu ministra v kategórii jednotlivci získali okrem Šubovej a Mišíkovej Elexovej aj Andrej Fedorko, Alexander Féher, Pavel Liščák, Rudolf Sýkora a Marián Šturcel. Sólymos dal cenu i kolektívu Oddelenia aplikovanej technológie nerastných surovín Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra, regionálnemu centru Košice a Slovenskému múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.
Ďakovný list ministra životného prostredia získali Jozef Benko, Ladislav Glinda, Daniela Hančíková, Anna Harabinová, Katarína Chalupková, Adrián Kováč, Ján Kubička, Mária Michalcová, Peter Porubský, Alexander Ruhás, Štefan Vlník a Andrea Vranovská.
Čestné uznanie dostali Radoslav Bujnovský, Ladislav Csicsay, Jana Durkošová, Anna Gaálová, Magda Gajanová, Jaromír Helma, Tibor Karnay, Ružena Katonová, Jana Kvašsayová, Marta Lucinkiewiczová, Gejza Makács, Gabriela Reková a Pavol Šťastný.
Cenu ministra životného prostredia udeľuje envirorezort ako nefinančné čestné ocenenie za mimoriadne výsledky alebo dlhoročný prínos v starostlivosti o životné prostredie a rozvoji environmentalistiky už od roku 1999. Slávnostný akt sa koná každoročne pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia.