SENICA – Senica odkrýva jedno tajomstvo za druhým. Archeológovia teraz v záhorskom meste opäť objavili dávnoveké pohrebisko z doby bronzovej so vzácnymi nálezmi.
Počas výskumu lokality určenej na výstavbu budúceho hotela v Senici našli archeológovia zo Slovenského národného múzea – Archeologického múzea pohrebisko zo staršej doby bronzovej. Na mieste prezývanom Sedlička sa ľudia na vyvýšenine už pred tisícročiami usadzovali z dôvodu, že stadiaľ mali kontrolu nad brodom cez potok Teplica.
Jedinečný objav v Mongolsku odhalil nevídanú vec: Archeológovia nechápu, ľudia šalejú!
„K najzaujímavejším nálezom patria hroby zo staršej doby bronzovej, ktorých bolo doteraz objavených trinásť. Išlo o hroby mužov, žien aj detí. Starobronzové hroby sú zaujímavé tým, že sa do nich mŕtvi pochovávali rozdielne, muži na pravý bok a ženy na ľavý. Vždy však v skrčenej polohe. Platilo to aj u malých detí. Skrčená poloha symbolizovala tzv. fetálnu polohu, akú majú embryá v maternici, ktoré boli uložené do Matky Zeme, aby sa raz znovuzrodili,‟ vysvetlil archeológ Pavel Jelínek, ktorý dodal, že na cestu do podsvetia boli mŕtvi vybavení jedlom a nápojom uloženým v nádobách v hroboch. Záhadným nápojom mohlo byť napríklad pivo, ale v tomto smere sú vedci odkázaní iba na dohady.
Niekoľko vzácnych nálezov
Ako dodal Jelínek, nálezy v tejto lokalite boli očakávané, pretože prvé historicky zaujímavé hroby zo Senice sú známe už z nálezov spred sto rokov. „Kopalo sa, rovnako pre budúcu výstavbu, aj v rokoch 2011 a 2012,‟ uviedol archeológ, podľa ktorého je Senica archeologicky bohaté a zaujímavé teritórium, avšak výskumov sa tam realizuje zatiaľ pomerne málo.
„Novorodencov nachádzame na takýchto pohrebiskách ojedinele, ide skôr o vzácnosť,‟ spresnil Jelínek na adresu nálezov. V hroboch ľudí únětickej kultúry boli položené predmety bežnej potreby a nástroje. Z mladšej doby bronzovej, doby kamennej i slovanského osídlenia našiel tím archeológov na čele so Zděnkom Farkašom predovšetkým najmä odpadové jamy, v nich zlomky keramiky. Z doby kamennej ide napríklad aj o keramiku, ktorú ozdobil jej výrobca odtlačkom šnúry, čo rovnako je vzácny nález. Skúmaný priestor zhruba 50 metrov dlhý a 30 široký sa podľa všetkého nachádzal na okraji obývaného miesta.
Pred piatimi rokmi realizovali výskum v susednej lokalite archeológovia z Univerzity Komenského v Bratislave po tom, čo pri úprave terénu pre výstavbu obchodného centra lyžica bagra odkryla pozostatky pohrebiska a ďalšie stopy svedčiace o pradávnom ľudskom osídlení. Zo štrnástich odkrytých hrobov únětickej kultúry bolo trinásť vykradnutých, odkryli aj sídlisko z neskorej doby bronzovej - lužickej kultúry. Ako posledné archeológovia našli sídliskové objekty z 10. - 11. storočia.