BRATISLAVA – V rámci nášho redakčného pátrania po príčinách rozšírenia rakoviny na Slovensku sme oslovili aj známeho gastroenterológa Petra Minárika z Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave. Prezradil nám faktory vedúce k vzniku rakoviny, ktorá v globálnom meradle postihuje Slovákov najviac.
Ako Topkám potvrdil doktor Minárik, Slovensko patrí v európskom meradle medzi krajiny s najvyšším výskytom novozistených prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka. V štatistikách z roku 2012 „získalo“ Slovensko v tomto parametri dokonca najhoršie miesto vôbec (Zdroj: GLOBOCAN, IARC, 2012; http://globocan.iarc.fr). Výskyt kolorektálneho karcinómu stúpa s úrovňou industrializácie a je vyšší v ekonomicky vyspelých krajinách.
Veľká mapa najhoršieho strašiaka Slovákov: V týchto okresoch na rakovinu zomierame najviac
Na vznik tohto druhu rakoviny veľmi intenzívne vplýva životný štýl ľudí. Vo všeobecnosti možno za významný rizikový faktor považovať nadmerné zásoby celkového telesného tuku a brušného tuku, resp. obezitu. Obezita podľa niekoľkých presvedčivých dôkazov môže stáť za vznikom ďalších šiestich druhov rakoviny, ktorými sú rakovina pažeráka, pankreasu, žlčníka, obličky, prsníka u žien po menopauze a rakoviny sliznice maternice.
Výskyt rakoviny hrubého čreva v poslednej dobe najviac stúpa v krajinách so stredným a nízkym stupňom ekonomickej vyspelosti. V priemere postihuje viac mužov ako žien, pričom karcinóm konečníka je o 30-50 percent častejší u mužov. Problematické je aj to, že každý druhý prípad má fatálny priebeh. Práve rakovina hrubého čreva a konečníka je štvrtou najčastejšou príčinou všetkých úmrtí na zhubný nádor vo svete.
Početné vedecké štúdie priniesli hodnoverné dôkazy, že medzi preukázateľné rizikové faktory pri tomto type rakoviny patrí už spomínaná konzumácia červeného mäsa, pitie alkoholických nápojov u mužov, nadmerný telesný a brušný tuk, ale aj vyššia telesná výška u dospelých, ktorá súvisí s vyšším príjmom živočíšnych bielkovín.
Obezita sa stala v ekonomicky rozvinutých krajinách epidémiou. Podľa štatistických odhadov trápi nadváha spolu s obezitou viac ako polovicu dospelej populácie Európy vo veku od 35 do 65 rokov. Nadváha je v priemere častejšia u mužov a obezita u žien. Odborníci však varujú, že obezita nesúvisí len s rakovinou, ale aj s vysokým krvným tlakom, cukrovkou 2. typu a takisto aj so závažnými chorobami srdca a ciev.