KYJEV - Súčasťou Ukrajiny sa pred 70 rokmi, 22. januára 1946, formálne stala Podkarpatská Rus. Najvyšší soviet Sovietskeho zväzu v tento deň vydal výnos, ktorým bola z Podkarpatskej Rusi vytvorená Zakarpatská oblasť Ukrajinskej SSR. To viedlo automaticky k likvidácii autonómnej republiky a jej mocenských orgánov. Podkarpatská Rus patrila predtým do niekdajšieho Československa.
Jeho súčasťou sa stala hneď po prvej svetovej vojne. Rozšírenie republiky až k hraniciam Rumunska prinieslo rozhodnutie Národnej rady uhorských Rusínov, ktorá sa vyslovila pre pripojenie Podkarpatskej Rusi k ČSR, a predovšetkým záver parížskej mierovej konferencie v marci 1919, ktorá autonómne pripojenie Podkarpatskej Rusi schválila. Počas spolužitia v jednej republike si Podkarpatská Rus získala v Česku priaznivcov.
Koniec spoločného štátu priniesla druhá svetová vojna. Ihneď po okupácii českých krajín Nemeckom obsadilo Podkarpatskú Rus Maďarsko. Po tom, čo Červená armáda na jeseň 1944 oblasť oslobodila, ju už z rúk nepustila. Hoci prezident Edvard Beneš predpokladal po vojne obnovenie republiky v jej predmníchovský hraniciach, nestalo sa tak. Sovietsky vodca Stalin sa strategického územia nehodlal vzdať.
Japonsko sa s Ruskom od druhej svetovej vojny sporí o ostrovy: Podpíšu konečne mier?
Definitívny koniec existencie spoločného štátu nastal 22. novembra 1945, kedy Dočasné národné zhromaždenie schválilo zákon o pripojení Podkarpatska k Ukrajinskej SSR. Zmluvu medzi ČSR a ZSSR, podľa ktorej bola táto časť republiky odstúpená Ukrajine, podpísali 29. júna 1945 v Moskve predseda vlády Zdeněk Fierlinger a štátny tajomník ministerstva zahraničia Vladimír Clementis.