BRATISLAVA - Tyran a vrah. Aspoň toto hovoria nové dôkazy o obetiach teroru sýrskeho diktátora Baššára Asada. Nezisková organizácia zaoberajúca sa ľudskými právami Humans Rights Watchs priniesla odhalené nové identity obetí. Za každou sa skrýva hrozný a zároveň smutný príbeh. Za 4 roky mal Asad uväzniť až takmer 120 tisíc ľudí. Tisícky z nich umreli strašnou smrťou, potvrdili to aj experti.
Nezisková organizácia Human Rights Watch zverejnila nové fotky obetí terorru sýrskeho diktátora Baššára Asada. Ten sa objavil iba prednedávnom v diskusii Českej televízie. Kľudný prejav a vystupovanie na úrovni mohli zanechať dojem, že ide o klasickú hlavu štátu. No včera zverejnené fotografie a identifikované obete teroru jeho režimu z neho robia krutého tyrana.
Viac ako 28 tisíc fotiek obetí, ktorých krv má na rukách sýrska vláda, tajne uniklo vďaka fotografovi s menom Caesar. Po prvý raz boli uverejenené v januári v roku 2014. Deväť mesiacov identifikovania obetí prinieslo ďalšie výsledky. Konkrétne odhalili 9 tisíc mien, ktoré boli mučené, týrané a popravené. Dokument má približne 86 strán a organizácia ho zverejnila na svojej stránke.
VIDEO Spovede príbuzných obetí
Týranie, hlad a guľka do hlavy
Od roku 2011 mal Asad väzniť až 117 tisíc ľudí v približne 5 väzenských táboroch. Pozostalí obetí podľa HRW neboli vôbec upozornení o smrti svojich blízkych. Vládny režim tak urobil iba v minimálnom počte prípadov. Každú fotografiu skúmal forenzný patológ a dospel k záveru, že obete boli usmrtené vyhladovaním, úmrtím na infekciu, brutálnym týraním a v jednom prípade guľkou do hlavy.
"Nemáme pochýb, že ľudia na fotkách od Caesare zomreli systematickým vyhladovaním, brutálnym zaobchádzaním a v masívnom merítku," povedal zástupca pre Blízky východ HRW Nadim Houry s tým, že takto zomierali tisícky ľudí a ďalšie tisíce trpia aj teraz.
Medzi obeťami ženy aj deti
Medzi obeťami identifikovali aj jednu ženu. 25-ročná Rehab al-Allawi študovala za inžinierku na univerzite v Damašku. Rehab zmizla v januári v roku 2013, keď spolupracovala s jednou aktivistickou firmou a už o nej nikto nepočul. Jej rodina zaplatika 18 tisíc dolárov za to, aby sa dozvedeli od úradov nejaké informácie o nej, no nepochodili.
Najmladšou obeťou je zatiaľ 14-ročný Ahmad al-Musalmani. Zaistený mal byť poblíž mesta Daraa po tom, čo mu pri prehliadke našli antiasadovskú pesničku. Keď boli zverejnené fotky, Ahmadov strýko Dahi al-Musalmani v nich pátral po Ahmadovi a nakoniec ho našiel. "Bol to šok. Vidieť, že sa ocitol medzi obeťami, bolo šokujúce. Hľadal som ho 950 dní. Počítal som každý deň. Keď umierala jeho matka, povedala mi: Dávam ti ho pod ochranu. Ale akú ochranu som mu poskytol?"
Caesar je anonymný fotograf, ktorému sa podarilo nafotiť a prepašovať fotky obetí zo Sýrie. Poskytol ich vyšetrovateľom zo Spojených štátov. Asad aj dnes stále popiera, že by sa dopúšťal genocídy či masového vraždenia.