BRATISLAVA - S kým by mohol vládnuť po budúcoročných voľbách Smer Roberta Fica?
Šéf strany SKOK Juraj Miškov ochotu, ani záujem rokovať o zostavení spoločnej vlády nepotrvdil. “Mám záujem uchádzať sa o dôveru voličov Smeru, nie o stranu Smer-SD. Na rozdiel od mnohých kolegov z pravice som totiž presvedčený, že zmena bude možná iba vtedy, ak budeme aj pre voliča Smeru lepšou alternatívou,” povedal Miškov
Predseda SNS Andrej Danko vysvetlil, že odmieta súčasnú prax pravicových strán, ktoré sa vymedzujú, s kým v budúcnosti budú ochotné vládnuť a s kým nie. On osobne presadzuje podľa jeho slov hodnotovú politiku, ktorá by dokázala v konkrétnych veciach spojiť ľavicu s pravicou. Šéf národniarov zároveň priblížil, že 6. júna predstavia v Košiciach svoj hodnotový program, ktorý je zmesou pravicových, ale i ľavicových opatrení. O tom, s kým pôjde alebo nepôjde do vlády, začne SNS uvažovať až po voľbách, vysvetlil Danko.
"Deň po tom, ako budú rozdané karty, sa rozprávať, kto s kým, ako a začo. Ja nevylučujem apriori nikoho," uviedol predseda SNS. Zároveň naznačil, že v prípade neúspechu v parlamentných voľbách z čela strany odíde. "Ja osobne, deň po voľbách, ak získame 5,1 percenta, budem vedieť, že môžem byť profesionálny politik, ostanem v politike. Keď nie, musí prísť nejaký iný líder v SNS, a to je celé, čo odkazujem tým, čo dnes analyzujú, či SNS áno, alebo nie, pretože to nie je téma pre SNS," doplnil líder národniarov.
Vládnemu Smeru-SD sa tento týždeň skomplikovala situácia po tom, ako sa rozhodol v parlamente odvolávať podpredsedu Národnej rady SR Jána Figeľa (KDH), ktorý v reakcii na to prvý raz odmietol povolebnú spoluprácu so Smerom-SD. O kresťanských demokratoch sa už dlhšie špekuluje ako o možnom koaličnom partnerovi Smeru-SD v budúcej vláde. Alternatívou k tomu sa najnovšie javí aj SNS, ktorá v posledných predvolebných prieskumoch opakovane prekročila prah zvoliteľnosti. V tohtotýždňovom prieskume agentúry Focus dosiahla 5,7 percenta hlasov opýtaných respondentov.