BAIA MARE - Kyanid, ktorý pred 15 rokmi, 30. januára 2000, unikol zo zlatej bane Aurul v severorumunskom Baia Mare, spôsobil jednu z najväčších ekologických katastrof v strednej a východnej Európe. Znečistené boli rieky Somes, Tisa i časť Dunaja. Kvôli tejto udalosti údajne definitívne vyhynuli niektoré vzácne druhy rýb.
Z odkaliska bane uniklo celkovo asi 100 000 metrov kubických odpadovej vody kontaminovanej kyanidom (asi 100 ton). Toxická látka zničila väčšinu flóry a fauny v riekach, kadiaľ tiekla. Zamorenie kyanidom postihlo okrem Rumunska a Maďarska aj vtedajšiu Juhoslávii. Do povodia unikli aj tony vysoko toxických ťažkých kovov. Toto nešťastie býva označované aj ako najväčšia enviromentálna katastrofa od Černobyľu.
V Maďarsku havária takmer zlikvidovala rybárov na Tise, ktorá je vyhláseným revírom - ryby z Tisy sú preslávené a sú nevyhnutnou súčasťou maďarskej národnej polievky halászlé.
Maďarsko, ktoré Rumuni o havárii informovali s oneskorením, si na Bukurešť sťažovalo. Austrálsko-rumunská spoločnosť Aurul, označovaná za vinníka havárie, bola pohnaá pred maďarský súd. Ťažba v bani však bola napriek protestom Budapešti po pomerne krátkej dobe obnovená.