TOKIO - Podmorské mesto pre päťtisíc ľudí, ktoré by čerpalo energiu z morského dna nachádzajúceho sa o niekoľko kilometrov nižšie, navrhla jedna z popredných japonských stavebných firiem. Podľa nej by sa projekt s názvom Ocean Spiral mohol stať skutočnosťou už o pár desiatok rokov. Píše o tom denník South China Morning Post.
Spoločnosť Shimizu, ktorá si získala povesť svojimi futuristickými návrhmi, je presvedčená, že jej najnovší plán by mohol pomôcť v čase, keď stúpanie hladín oceánov ohrozuje prežitie ostrovných komunít.
Podmorské mesto by malo byť podľa návrhov rozdelené na tri časti. Hneď pod hladinou by bola umiestnená plávajúca guľa s priemerom 500 metrov, v ktorej by sa nachádzali obchodné a obytné zóny a tiež hotely. Guľa by bola napojená na 15 kilometrov dlhú špirálu, ktorá by sa vinula až na dno oceánu v hĺbke tri až štyri kilometre od hladiny.
Na morskom dne by sa potom rozkladala továreň, ktorá by využívala mikroorganizmy k premene oxidu uhličitého na metán, ktorý možno využiť ako energetický zdroj. Elektrinu by vyrábali aj generátory využívajúce rozdiely v teplote morskej vody v rôznych hĺbkach. Z morského dna by sa tiež mali ťažiť vzácne zeminy a kovy. Odsolená morská voda by špirálou prúdila k obyvateľom mesta. Firma zdôrazňuje, že mesto nebude toľko ovplyvnené zemetraseniami, ktoré v Japonsku predstavujú značnú hrozbu.
Predstavitelia firmy Shimizu sa domnievajú, že stavba mesta by mala trvať asi päť rokov a vyjsť zhruba na tri bilióny jenov (cca 20,5 miliardy eur). Experti spoločnosti sú presvedčení, že technológie potrebné na vybudovanie mesta a na udržanie života pod hladinou oceánu budú dostupné už o 15 rokov.
"To nie je žiadny vzdušný zámok, ale skutočný cieľ," vyhlásil hovorca firmy Hideo Imamura. Shimizu dúfa, že financie na projekt, ktorý vychádza z prác expertov tokijskej univerzity, vládnych ministerstiev a energetických firiem, by mohla získať od súkromných podnikateľov a od vlády. Medzi ďalšie ambiciózne projekty spoločnosti patrí napríklad základňa na Mesiaci či vesmírny hotel.