Najznámejšia košická ulica sa symbolicky na jeden deň premení na ViaDIA – Hlavnú ulicu diabetikov a z Košíc sa tak stane pomyselné hlavné mesto slovenských diabetikov. Spomedzi slovenských krajov žije totiž najviac diabetikov práve v Košickom kraji.
Návštevníci košického centra sa môžu v piatok 14. novembra čudovať. Najznámejšia košická ulica sa pri príležitosti Svetového dňa diabetu symbolicky premení na ViaDIA – Hlavnú ulicu diabetikov a na Hlavnom námestí vyrastie reálna diabetická ulička. Oficiálne otvorenie ViaDIA - Hlavnej ulice diabetikov je naplánované na 12.00 hod na Hlavnom námestí pri Dóme sv. Alžbety. Slovenská diabetologická spoločnosť spolu s partnermi chce aj týmto netradičným spôsobom upozorniť na rastúci problém diabetu. „Diabetes je pandémiou tretieho tisícročia. Ak sa nám tento trend nepodarí zvrátiť, v roku 2030 bude žiť na Slovensku viac ako 600 000 ľudí s diabetom,“ upozorňuje predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti doc. MUDr. Emil Martinka, PhD. a dodáva, prečo si vybrali Košice: „Spomedzi slovenských krajov žije najviac pacientov s diabetom práve v Košickom kraji. Podľa štatistík je to viac ako 52 000 ľudí.“
Košice zistia, či majú cukrovku
V centre Košíc tak vyrastie reálna diabetická ulička s množstvom stanovíšť a atrakcií. Záujemcovia si budú môcť zmerať glykémiu, krvný tlak, či dokonca otestovať aj predispozíciu k tzv. diabetickej nohe. Dozvedia sa ako predísť cukrovke, resp. ako s ňou prežiť dlhý a plnohodnotný život vďaka spolupráci a najmodernejšej liečbe. „Symbolickou premenou najznámejšej košickej ulice a vytvorením reálnej diabetickej uličky chceme ukázať, ako blízko je diabetes každému z nás a aká nevyhnutná je zmysluplná osveta,“ zdôrazňuje docent Martinka. Košická ViaDIA - Hlavná ulica diabetikov tak nadväzuje na bratislavskú ViaDIA – Cestu diabetikov a ViaDIA – Námestie diabetikov v Liptovskom Mikuláši. Projekt má ambíciu vstúpiť aj do ďalších slovenských miest a bezprostredne tak šíriť potrebnú osvetu o diabete.
Metropola východu sa zároveň stane prvým slovenským mestom, ktoré spozná svoju glykémiu, teda hodnotu cukru v krvi. „Glykémia si zaslúži rovnakú pozornosť ako cholesterol, či krvný tlak. Svoju glykémiu by mal poznať každý človek, ktorý sa zaujíma o svoje zdravie,“ vysvetľuje košický diabetológ MUDr. Vladimír Uličiansky. Jeho kolega doc. MUDr. Zbyněk Schroner dopĺňa: „Preto budeme jednotlivé merania zaznamenávať a na záver dňa vyhodnotíme priemernú glykémiu Košíc. Sme sami zvedaví, či Košiciam diagnostikujeme cukrovku alebo nie.“ O cukrovke sa pritom hovorí, ak je hodnota krvného cukru kedykoľvek v priebehu dňa vyššia ako 11,1 mmol/l alebo ak je hladina cukru v krvi nalačno vyššia ako 7 mmol/l.
Podujatie organizované Slovenskou diabetologickou spoločnosťou podporujú aj Zväz diabetikov Slovenska a organizácia DIADOR. Generálnym partnerom projektu ViaDIA je spoločnosť Sanofi. „Usilujeme sa zvyšovať povedomie o výskyte diabetu a edukovať širokú verejnosť v snahe zlepšiť starostlivosť a manažment ochorenia na celom svete. Našou snahou je povzbudiť ľudí, aby pristupovali k diabetu aktívne. Chceme ich motivovať ku zdravšiemu životnému štýlu a prispieť tak k zníženiu negatívnych dopadov tohto ochorenia,“ hovorí Beáta Kujanová, komunikačná manažérka spoločností Sanofi a Zentiva. Viac informácií o živote s cukrovkou a jej prevencii nájdete na www.viadia.sk.
- reklamná správa -