Česko-poľsko-slovenská výprava dvoch trabantov, jedného fiata a jawy počas štyroch mesiacov prešla Južnú Ameriku od Guyany až po najjužnejšie miesto dosiahnuteľné autom – radarovú stanicu Moat.
Počas 21 124 kilometrov sa päť Čechov, dvaja Poliaci a jeden Slovák stretli s kadečím. Medzi nie práve najpríjemnejšie spomienky patrí dvojnásobná strata pasu Poliaka Radoslawa Jonu.
Prvý raz prišiel o pas v úvode cesty v štáte Guyana. „Dosť zlé miesto na niečo také, keďte v tejto krajine sa nenachádza ani poľská, ani česká ambasáda. Po niekoľkodňovom telefonovaní a vybavovaní Radkovi napokon pas vydala britská ambasáda. Boh ochraňuj kráľovnú,“ spomína so smiechom český novinár, filmár, cestovateľ a autor projektu Dan Přibáň. Britský pas sa však v poľskej batožine neohrial až do konca cesty. Žltá výprava po ňom musela pátrať asi 100 kilometrov pred bolívijsko-čilskou hranicou. Pôvodne chcel Radek po vlastných nohách prejsť v súčasnosti neaktívnym vulkánom Ollagüe, no keďže jeho výška je takmer 6000 metrov, zvyšok výpravy mu tento nápad zmietol zo stola. „Rozhodli sme sa, že skúsime cez hranice prejsť aj s Radkom a bez jeho pasu a potom uvidíme. Nebolo nám ale všetko jedno, lebo to tejto krajiny nemôžete doniesť napríklad ani ovocie či mäso. My sme tam však prepašovali Poliaka,“ dodáva s úsmevom Dan. Karavána totiž prešla popri budove pohraničnej polície, pár metrov za ňou, v dedine, Radka ukryla za odpadky na miestnej skládke a vrátila sa ku kontrole. Tam cestovatelia na hraničiarov zahrali etudu o nepozornom prejdení.
Aj túto scénu nájdete vo filme Trabantom až na koniec sveta, ktorý Dan Přibáň so svojimi parťákmi v Južnej Amerike natočil. Aj pre tieto zaujímavé poľské vsuvky stojí za zhliadnutie.
Ak sa chcete dozvedieť viac, neváhajte sa zakúpte si vstupenku na jedinečnú besedu na www.predpredaj.sk.