BELFAST – Papierik so šokujúcou prosbou o pomoc našla Karen Wisínska v nohaviciach, ktoré kúpila ešte v roku 2011 v belfastskom Primarku. Rukou písaná správa hovorí o väzňoch, ktorí pracujú v Číne v otrasných podmienkach a zúfalo volajú po svojich základných ľudských právach.
Karen nohavice nenosila, pretože keď s nimi došla domov, zistila, že majú pokazený zips. Odložila ich do skrine. Minulý týždeň, keď sa balila na dovolenku, jej prišli opäť pod ruky. Zalovila do vrecka a to, čo našla, ju šokovalo. Na zdrape papiera boli rukou písané čínske znaky. Porozumela jedine skupinám hlások, ktoré sú medzinárodne známe ako volanie o pomoc „SOS!“ Na papieriku boli tieto hlásky napísané dokonca trikrát po sebe. Vo vrecku bol aj preukaz väzňa.
Žena zavesila zdrap papierika na Facebook. Ľudia jej posielali reakcie a preklady textu. Keď zistila, čo je na ňom napísané, zostala nepríjemne prekvapená. Okamžite kontaktovala organizáciu Amnesty International, pretože naliehavá správa očividne skrývala nešťastný osud.
"Sme väzni vo väznici Xiang Nan v provincii Chu-pej v Číne. Našou prácou je vyrábať módne oblečenie pre export," píše utrápený väzeň vo svojej tajnej správe a pokračuje: "Pracujeme 15 hodín denne a jedlo, ktoré jeme, by nemali jesť ani psy alebo prasatá. Pracujeme tak tvrdo ako voly na poli.“ Naliehavý odkaz sa končí slovami: "Vyzývame medzinárodné spoločenstvo, aby odsúdilo čínsku vládu za porušovanie našich ľudských práv!"
"Bola som šokovaná, keď som našla odkaz a preukaz vo vnútri nohavíc z Primarku a ešte väčšmi som ostala v šoku, keď som zistila, že boli ušité v otrockých pracovných podmienkach v čínskom väzení," povedala žena pre bbc.com.
Karen kontaktovala aj obchodný reťazec Primark. Vedenie prisľúbilo, že prípad vyšetrí. Vo svojom vyjadrení, ktoré citovala televízia, uviedli, že tento model nohavíc naposledy objednali v roku 2009.
„Aktívne skúmame všetky obvinenia z porušenia etického kódexu správania. Okamžite zabezpečíme blahobyt všetkých pracovníkov v našom dodávateľskom reťazci,“ uviedol hovorca spoločnosti Primark. Tá bola medzi obchodmi, ktorých oblečenie pochádzalo z továrne. Firma je jednou z mnohých, ktorá čelí kritike, že ich tovar vyrába lacná pracovná sila v katastrofálnych podmienkach v rozvojových krajinách.
Minulý rok sa v Bangladéši zrútila továreň, v ktorej zahynulo 1100 ľudí a 2500 sa zranilo. Jej zamestnanci šili aj pre Primark. Spoločnosť vtedy vyplatila odškodné vo výške sedem miliónov libier.