HONOLULU - Prestížnymi cenami ovenčený Clark Little sa živí fotografovaním, vo svojej oblasti je priekopníkom. Fotí totiž tie najväčšie vlny na svete, a to poctivo zvnútra. Vďaka tomu, že prekonal strach, ktorému čelia aj najlepší surferi, získal si všeobecný obdiv nielen vo svojej brandži. Svoju prácu vystavoval v desiatkách múzeí a galériách.
Keď Clarkova manželka chcela na stenu nad ich postelou zavesiť zarámovanú fotografiu oceánu, rozhodol sa, že ju spraví sám.
„Nemal som v pláne byť fotografom vĺn. Robím to, lebo milujem pobrežie. Bol som tam v správnom čase, chytil som vlnu a spravil fotografiu. Ľuďom sa zdala unikátna, pretože takú nikto iný neurobil. Strašne ma to baví,“ usmieva sa sympatický fešák narodený v kalifornskej Nape žijúci na Havaji.
Clark v roku 2007 začal fotky predávať a zarobil si na poriadny fotoaparát. Objednal ho cez internet, no teraz ich už vlastní ďaleko viac. „Moja rodina a priatelia hovoria, že tieto fotky sú odlišné. Bolo ale čudné, ako dobre sa to rozbehlo.“
Preslávil sa, keď si fotografie vĺn všimla spoločnosť v Británii. Vybrali si jeho 20 najobľúbenejších snímok, ďalšie ráno si našiel v schránke 700 mailov.
Stal sa hosťom populárnej šou Dobré ráno, Amerika, či známych televíznych staníc, akými sú Fox News, Discovery Channel alebo ABC World.
K tejto nezvyčajnej práci patrí aj nebezpečenstvo, no 46-ročný Clark strach nemá: „Zranil som si plecia, udrel hlavu, často je to len o tom, že ma vlna pomelie a vypľuje na pobrežie. Zvyknú tam byť ľudia alebo moji kamaráti, ktorí sa smejú alebo začnú kričať... Je to proste zábava. A vždy, keď sa mi podarí perfektný záber, stojí mi to za to.“
Záujemcovia sa ho začali pýtať, akým spôsobom sa prezentuje, a tak si založil stránku, na ktorej ponúka okrem fotografií samotných aj rôzne predmety, okrem iného aj tričká s motívmi vĺn či obaly na mobilné telefóny.
Ceny sú rôzne, no niekomu za tú živú a prirodzenú krásu stoja.