Štvrtok26. december 2024, meniny má Štefan, zajtra Filoména

Operácia očí laserom? Ktorú si vybrať?

Nie je operácia ako operácia Zobraziť galériu (4)
Nie je operácia ako operácia (Zdroj: OFTUM)

Nie je operácia ako operácia. Povie vám to každý dobrý očný chirurg, ktorý operuje refrakčné chyby oka laserom. To, čo je vhodné pre vášho známeho, totiž vôbec nemusí byť vhodné pre vás.

Ponuka laserových operácií očí je dnes naozaj široká. Laserové centrá očnej chirurgie ponúkajú viacero druhov zákrokov, pri ktorých používajú rôzne typy laserov. Ak si však myslíte, že si jednoducho vyberiete z katalógu kliniky tú metódu, ktorá sa vám bude najviac páčiť, mýlite sa. Rozhodnúť sa samozrejme môžete. Lenže iba v prípade, že stav vášho oka a váš celkový zdravotný stav umožní lekárovi vykonať zákrok, o ktorý máte záujem.

 

Nie je operácia ako
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: OFTUM)

 

Pred samotnou operáciou preto budete musieť absolvovať pomerne podrobné  vyšetrenie zraku a odpoviete na viacero otázok o svojom zdraví a celkovom videní. Možno neviete, že laserový zákrok nesmú absolvovať napríklad tehotné a dojčiace ženy či pacienti s autoimunitnými chorobami. Ľudia vo veku viac ako 40 rokov musia zase rátať s tým, že aj po odstránení dioptrií im môžu zostať okuliare na čítanie. Ak chcete, aby vám laserová korekcia krátkozrakosti, ďalekozrakosti či iných chýb oka umožnila výborne vidieť bez okuliarov dlhodobo po operácii, mali by ste dať na radu očného chirurga. Ten vám vie zodpovedne navrhnúť, ktorý zákrok bude pre vás najvhodnejší a prinesie vám najväčší úžitok. 

“Veľmi dôležitá je hrúbka rohovky oka. Ak je rohovka dostatočne hrubá, dá sa na nej femtosekundovým laserom urobiť a odklopiť lalok - tenučká lamela, pod ktorou sa následne korigujú dioptrie. Takýto zákrok je mimoriadne komfortný, bez bolesti pri hojení, s takmer okamžitým  nástupom  bezchybného videnia. Ak však zistíme,  že rohovka je na takýto druh operácie príliš tenká, vhodnejší je iný, bezkontaktný zákrok. Pri ňom laser odparí vrchný epitel rohovky a potom robíme úpravu dioptrií bez vytvárania lamely. Oko sa síce dlhšie hojí, ale zákrok je pre takéhoto pacienta bezpečný, s rovnako dobrým konečným výsledkom,“ vysvetľuje MUDr. Tomáš Juhás PhD. ml. z laserového centra očnej chirurgie OFTUM

Práve tím doktora Juhása vykonáva v súčasnosti najšetrnejší a najpresnejší typ laserovej operácie oka s vysokofrekvenčným femtosekundovým laserom najmodernejšej generácie, takzvaný Z-Lasik 6D. MUDr. Tomáš Juhás PhD. ml. je najskúsenejší femtolasikový chirurg na Slovensku, ktorý sám operáciu očí absolvoval a za 12 rokov praxe v laserovej chirurgii zoperoval viac než 5000 pacientov femtosekundovým laserom.

Nie je operácia ako
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: OFTUM)

 

Zorientujte sa   

Prvoradá požiadavka každého pacienta je, aby jeho operácia bola bezbolestná. To je dnes zaručené vďaka anestetickým kvapkám pri všetkých zákrokoch. Rozdiely sú najmä v použitej metóde, technológii, rýchlosti hojenia oka a nástupu bezchybného videnia. Samozrejme, zákroky sa líšia sa aj cenou.

  • LASEK (Laser In Situ Keratomileusis) je operačná metóda na rohovke, používaná v refrakčnej chirurgii približne 10 rokov. Po aplikácii 20 percentného alkoholu na epitel rohovky počas 30 sekúnd, sa epitel následne mechanicky znesie a potom laser upraví rohovku na požadovanú dioptriu. Odstránený epitel v priebehu pár dní opäť dorastie. Po odznení účinku anestetických kvapiek 2-3 hodiny po operácii nastúpi bolestivosť, začervenanie, rezanie, pálenie, svetloplachosť a slzenie očí trvajúca 2-3 dni, ktorá postupujúcim hojivým procesom postupne doznieva. Po 5-6 dňoch sa  vyberá z operovaného oka ochranná kontaktná šošovka.
  • TE PRK (transepiteliálna fotorefrakčná keratektómia = bezdotyková metóda) je metóda veľmi podobná predošlej, avšak  vrstva epitelu sa neodstraňuje mechanicky, ale laserom (PTK). Výsledkom je šetrnejší zákrok a rýchlejšie hojenie.
  • LASIK – je operačná metóda refrakčnej chirurgie na rohovke, pri ktorej je nutné použiť 2 druhy laserov:

1) Femtosekundový laser– šetrne a precízne vypreparuje  povrchovú rohovkovú lamelu zvolenej hrúbky (90-160 um), ktorá sa následne odklopí a tým obnaží hlbšie vrstvy  rohovky.

2) Excimerový laser – odlaseruje požadovanú dioptriu s presnosťou na stotinu milimetra. Na konci operácie sa povrchová lamela priklopí naspäť a nasadí  sa kontaktná šošovka.

Výhodami tejto metódy sú bezbolestnosť po operácii,  rýchlosť pooperačného priebehu, rýchly nástup ostrého videnia už nasledujúci deň.

  • Z-LASIK Crystaline - Zákrok sa vykonáva  femtosekundovým laserom FEMTO LDV Crystal Line švajčiarskeho výrobcu Ziemer. V súčasnosti je to najmodernejší zákrok s laserom novej generácie, ktorý je až 100-krát rýchlejší a jemnejší ako ostatné existujúce systémy. V prvej fáze femtosekundový laser vytvorí 0,1 mm tenkú vrstvu rohovky, ktorá sa odklopí  a ďalším excimerovým laserom sa korigujú dioptrie. Pacient necíti žiadnu bolesť počas zákroku ani po ňom. Odpadávajú nepríjemné pocity rezania a pálenia po zákroku. Nástup vynikajúceho videnia je takmer okamžitý a pacient môže hneď napríklad pracovať na počítači či šoférovať.

Náš tip:

Nie je operácia ako
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: OFTUM)

-reklamná správa-

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu