BRATISLAVA – Neonacisti terorizujú študentský bar v Nitre, píše v dnešnom vydaní denník Sme. Radikáli majiteľovi zlámali nohu, dvoch ľudí dokopali do bezvedomia. Jeden z útokov pred tromi mesiacmi zaznamenala mestská kamera.
V sobotný večer krátko pred polnocou prišli podľa Sme do Mariatchi baru v centre mesta holohlaví mladíci. Provokovali a pýtali cigarety. Keď im ich odmietli predať, začali hulákať a neodchádzali ani po prosbe majiteľa. Zákazníci ich vytlačili von, no radikáli sa vrátil s posilou. Majiteľ podniku Radovan Richtárik vyšiel z baru, aby ich zastavil.
„Chcel som povedať, nech kašlú na to, no oni na nič nečakali,“ povedal Sme. Okamžite začali mlátiť jeho aj ďalších zákazníkov. Po ľuďoch, ktorí padli na zem, surovo dupali, ďalších bez milosti kopali do tváre. Keď sa barmanka snažila odohnať údajného neonacistu, ktorý skákal po mužovi, čo zostal bezvládne ležať na chodníku, ďalší z útočníkov jej dal facku.
Októbrový útok, ktorý zaznamenali aj mestské kamery, nebol podľa Sme prvým ani posledným konfliktom, ktorý neonacisti v bare vyvolali. Problémy tam majú viac ako rok. Extrémisti si podľa Sme cez ulicu otvorili podnik Walhala, ktorý je oficiálne súkromným kartárskym klubom. „Je to právna slučka, aby im tam nemohli chodiť policajti, no fungujú načierno ako krčma, kde sa pravidelne opíjajú a potom robia výtržnosti,“ povedal Richtárik.
Stretávajú sa tam v sobotu večer a majiteľ baru oproti vraví, že boli obdobia, keď s nimi mali problémy každý týždeň. Rozbíjajú okná, kopú do dverí, vyhrážajú sa. „Raz, keď sme mali zatvorené, dobehli so svetlicou, že ju hodia dovnútra. Jediné šťastie, že bolo zamknuté a nehodili ju cez okno,“ spomína jedna z barmaniek.
Útoky proti baru nie sú náhodné, Richtárika si podľa Sme neonacisti pamätajú ako aktivistu organizácie Ľudia proti rasizmu. „Zafixovali si ma ako nepriateľa, aj keď už mám takmer štyridsať rokov a nepotrebujem sa naťahovať s dvadsaťročnými chalanmi“. Štamgastmi v jeho bare sú najmä študenti. „Chodia sem aj ľudia s dredmi, čo im tiež kole oči,“ hovorí Richtárik.
Útoky údajných neonacistov vyvrcholili na Silvestra. „Najskôr tu pred polnocou rozbili päť okien,“ spomína si jeden zo zákazníkov. „Asi o tretej sa vrátili a rozkopali dvere. Rado vybehol s foťákom za nimi. Zbadali ho, že ich fotí, začali ho biť, zložili na zem, dupali po ňom a kopali. Chcel som mu pomôcť, no jeden z nich ma chytil a zadržal. Keď som sa mu snažil vyvliecť, roztrhol mi bundu“. Majiteľ baru po tejto bitke skončil v nemocnici so zlomenou nohou, ktorú mu museli ešte na Nový rok operovať.
Policajti útoky vyšetrujú, no neobvinili zatiaľ nikoho. Na videu z októbra, ktoré má denník Sme k dispozícii, pritom vidno tváre útočníkov. „Na objasnení oboch prípadov polícia intenzívne pracuje,“ odpovedala krajská policajná hovorkyňa Renáta Čuháková s tým, že októbrový prípad čoskoro uzavrú.
Za výtržníctvo a ublíženie na zdraví by radikáli mohli dostať až dva roky väzenia. Keďže počas útokov nehajlovali ani nič podobné, polícia tvrdí, že ani v jednom z prípadov nepreukázali znaky extrémizmu. Na otázku, či sa ľudia neboja do baru chodiť, Richtárik hovorí, že niektorí áno. Cíti to aj na tržbách. Podnik však zatiaľ predať nemieni. „Uvidím, čo prinesie budúcnosť, ale keby som to zatvoril, bola by to prehra všetkých slušných ľudí v Nitre."
Takmer štvrtina občanov sa stretne s extrémizmom aspoň raz mesačne
Takmer štvrtina občanov Slovenska sa aspoň raz v mesiaci stretne s prejavom extrémizmu. Vyplýva to z monitoringu názorov a postojov verejnosti voči prejavom násilia a extrémizmu spoločnosti Mediaresearch Slovakia. Podľa opýtaných je najčastejším prejavom extrémistického správania chuligánstvo a vandalizmus. Na výskume sa zúčastnilo 1320 respondentov starších ako 16 rokov.
Manažérka spoločnosti Mária Hlinová spresnila, že ide presne o 23 percent opýtaných, ktorí majú minimálne raz v mesiaci skúsenosť s extrémizmom. "Z toho päť percent denne, osem percent raz za týždeň a desať percent zhruba raz za mesiac," uviedla. Výskum podľa nej ďalej ukázal, že viac ako tretina respondentov starších ako 16 rokov sa s extrémizmom nestretáva vôbec.
Vyššiu frekvenciu stretávania sa s prejavmi extrémizmu uvádzajú hlavne muži, mladšia veková kategória a respondenti maďarskej národnosti. Prejavy extrémizmu sú podľa opýtaných viditeľnejšie v Bratislavskom, Banskobystrickom a Nitrianskom kraji.
"Podľa respondentov je najčastejším prejavom extrémistických akcií chuligánstvo, respektíve vandalizmus, akým je napríklad násilie na futbalových štadiónoch. Ako ďalšie časté prejavy ľudia uvádzali problémy týkajúce sa menšín ako rasové útoky, hlásenie sa k rasovej nadradenosti alebo národnostné útoky proti menšinám," uzavrela Hlinová.