CANBERRA - V poslednej chvíli boli dnes prerušené prípravné práce na ďalší pokus o evakuáciu cestujúcich na palube ruskej výskumnej lode Akademik Šokaľskij, ktorá je už viac ako týždeň uväznená medzi kryhami v Antarktíde. Príčinou je nedostatočná nosnosť ľadu na mieste prestupu cestujúcich a zatarasenie cesty pre evakuačný čln, informoval Austrálsky úrad pre námornú bezpečnosť (AMSA).
Záchranné koordinačné centrum AMSA krátko predtým vo vyhlásení pre médiá uviedlo, že zlepšené poveternostné podmienky v oblasti, ktoré mali byť priaznivé v priebehu nasledujúcich 36 hodín, umožnia dnes vyslanie vrtuľníka.
K lodi, na ktorej sa nachádza 74 vedcov, turistov a členov posádky, sa v predchádzajúcich dňoch pokúsili dostať tri ľadoborce, ale neuspeli. Evakuácii helikoptérami bránilo zlé počasie.
Ruské výskumné plavidlo uviazlo v hrubom ľade 25. decembra približne 2700 kilometrov južne od mesta Hobart v austrálskom štáte Tasmánia. Na záchranu 52 vedcov a turistov mal byť použitý vrtuľník z lode Snežný drak plávajúcej pod čínskou vlajkou. Všetkých 22 členov posádky ostane na palube výskumného plavidla, ktoré nie je v bezprostrednom nebezpečenstve.
Evakuovaných mali podľa nového plánu najprv prepraviť na 11 kilometrov vzdialenú čínsku loď, odkiaľ ich chceli člnom previezť na austrálsky ľadoborec Aurora Australis kotviaci o štyri kilometre ďalej. Situácia na mori sa však rýchlo mení a skôr, než sa mohla začať záchranná operácia, morský ľad sa zablokoval cestu člnu z austrálskej lode k čínskej. Aurora Australis navyše nie je prispôsobená na pristátie helikoptéry na jej palube a vrtuľník nemôže kvôli tenkému ľadu pristáť ani pri lodi. Všetky zúčastnené strany preto počkajú, až sa podmienky zlepšia.
Výskumná loď Akademik Šokaľskij vyplávala 28. novembra z Nového Zélandu. Vydala sa po stopách antarktickej expedície austrálskeho výskumníka Douglasa Mawsona z rokov 1911-1913. Vedúci expedície Chris Turney dúfa, že výprava bude po vyslobodení ľadoborca pokračovať.