KÁHIRA - Egyptská armáda v stredu večer pozastavila platnosť ústavy a rozhodla o zvrhnutí prezidenta Muhammada Mursího.
Prostredníctvom televízneho prejavu o tom informoval šéf egyptských ozbrojených síl, generál Abd al-Fattáh as-Sísí, ktorý je predsedom Najvyššej rady ozbrojených síl. Mursí tak podľa neho už nie je egyptským prezidentom.
Mursí je údajne v domácom väzení v sídle Republikánskej gardy
Zosadený egyptský prezident Muhammad Mursí je v domácom väzení v hlavnom štábe Republikánskej gardy, uviedol dnes hovorca islamistického hnutia Moslimské bratstvo Gihád Haddád.
Hovorca dodal, že zatknutý bol celý prezidentský tím, pričom bezpečnostné zložky postupovali podľa zoznamu, v ktorom bolo údajne viac ako 300 mien príslušníkov Moslimského bratstva. Neskôr Haddád vo svojom konte v sociálnej sieti Twitter informoval, že Mursího oddelili od jeho tímu a prepravili na ministerstvo obrany.
Haddád ďalej informoval, že tisíce Mursího prívržencov, ktorí sa zhromaždili na jednom z predmestí Káhiry, obkľúčili armádne jednotky a nikomu neumožňujú vyjsť ani vojsť do vyhradeného priestoru.
"To je pomsta starého režimu," vyhlásil hovorca a dodal, že prítomnosť predstaviteľov opozície - napr. Muhammada Baradeja - pri oznamovaní zvrhnutia prezidenta Mursího a ďalších krokov armády poslúžila "len ako zásterka kampane na ochranu starého režimu pred novou demokraciou".
Brat zvrhnutého prezidenta dnes v rozhovore pre agentúru Sinchua vyhlásil, že Muhammad Mursí neurobil žiadnu chybu. "Zotrval v úrade len rok, musel čeliť skorumpovaným ľuďom a pozostatkom starého režimu," vyhlásil Sájid Mursí. Dodal, že títo ľudia "robili všetko pre to, aby mu kládli prekážky do cesty". Súčasné udalosti označil za puč, ktorý protirečí zákonom aj želaniu egyptského ľudu.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vyzval dnes na pokoj a zdržanlivosť v Egypte, kde armáda zosadila demokraticky zvoleného islamistického prezidenta. Apeloval aj na zachovanie práv, ako je sloboda slova a zhromažďovania.
Pan Ki-mun vo svojom vyhlásení uviedol, že mnohí Egypťania vo svojich protestoch vyjadrili hlbokú frustráciu a oprávnené obavy. Dodal však, že zasahovanie armády do štátnych záležitostí vždy vyvoláva obavy.
Jeho vyhlásenie, ako upozorňuje Reuters, neobsahuje negatívnu reakciu na Mursího zosadenie. Generálny tajomník zdôraznil, že v najbližšej dobe bude rozhodujúcim krokom rýchle posilnenie civilnej vlády v súlade s princípmi demokracie.
Arabské štáty Perzského zálivu uvítali Mursího zosadenie. Posilnenie postavenia Mursího Moslimského bratstva v roku 2011 po zvrhnutí prezidenta Husního Mubaraka znepokojilo väčšinu krajín regiónu, pretože sa obávali rastu vplyvu islamistických síl na svojom území.
Krajinu podľa as-Sisího teraz povedie šéf ústavného súdu. Na tieto slová s nadšením reagoval dav tisícov demonštrantov, ktorí sa zhromaždili na káhirskom námestí Tahrír. Egyptská armáda dala Mursímu ešte v pondelok 48-hodinové ultimátum na splnenie "požiadaviek ľudu".
To vypršalo v stredu o 17.00 SELČ, na čo sa príslušníci egyptských ozbrojených zložiek začali zhromažďovať pred sídlami najdôležitejších štátnych úradov v krajine. Ulice viacerých miest v krajine však začali napĺňať tiež podporovatelia ako aj odporcovia Mursího.
Mursí ešte v utorok večer potvrdil, že sa nemieni podriadiť ultimátam armády a opozície, pričom je pripravený "položiť svoj život" za udržanie ústavného poriadku. Jeho dodržiavanie v televíznom príhovore označil za "jedinú záruku, že nedôjde k ďalšiemu krviprelievaniu" a upozornil, že občania si ho vybrali v slobodných a spravodlivých voľbách. Mursí tiež zopakoval výzvu, aby s ním opozícia nadviazala dialóg, čo však jeho protivníci už viackrát odmietli ako pretvárku.
Egyptské ozbrojené sily v pondelok varovali, že zasiahnu do vyostrujúceho sa sporu medzi Mursím a opozíciou, ak "požiadavky ľudu" nebudú splnené v priebehu 48 hodín. Vyhlásenie s ultimátom zverejnili po tom, ako cez víkend vyšli do ulíc milióny odporcov islamistického lídra, aby si pripomenuli prvé výročie jeho nástupu do funkcie.
Mursímu dalo krátko predtým ultimátum aj opozičné hnutie Tamarud (Povstanie), podľa ktorého mal odstúpiť do utorňajšieho podvečera, ak nechce čeliť "občianskej neposlušnosti".
Mursího zosadenie je podľa Moslimského bratstva smutným dňom pre Egypt
Oznámenie egyptskej armády o zosadení prezidenta Muhammada Mursího je "smutným dňom pre egyptské demokratické ašpirácie, zradou revolúcie a miliónov Egypťanov, ktorí verili v demokraciu," uvádza sa v mikroblogu hnutia Moslimské bratstvo zverejnenom dnes na jeho oficiálnej stránke v angličtine.
Samotný Mursí vo svojom mikroblogu v Twitteri odmietol opatrenia avizované armádnym velením, vrátane svojho odvolania, ako "vojenský prevrat".
Konzervatívne islamistické hnutie tiež potvrdilo, že vojenské velenie prerušilo vysielanie jeho televízneho kanála Misr25. Nevysielajú ani ďalšie dva islamistické kanály: al-Háfiz a an-Nás. Za porážku politického islamu označil dnes najnovší vývoj v Egypte sýrsky prezident Bašár Asad.
"Ten, kto náboženstvo používa v politike alebo v prospech jednej skupiny na úkor inej, padne kdekoľvek vo svete," uviedol Asad pre denník Thawra. "Výsledkom toho, čo sa teraz deje v Egypte, je pád toho, čo sa nazýva politický islam," dodal.
Agentúra DPA dodáva, že sýrska štátna televízia si "vychutnáva" pád jedného z najostrejších kritikov jej súčasného režimu, keďže naživo vysielala zábery z námestí egyptských miest, keď ľudia žiadali Mursího odchod z funkcie.
Tahrír "vybuchol" od nadšenia, opozícia žiada ľudí zostať na námestiach
Ľudia zhromaždení na káhirskom námestí Tahrír dnes s obrovským nadšením reagovali na správu o zosadení islamistického prezidenta Muhammada Mursího. Radosť prejavovali aj odpaľovaním ohňostrojov, tancom a mávaním egyptskými zástavami.
Zosadený prezident sa podľa niektorých zdrojov zdržiava na neznámom mieste. Niektoré egyptské médiá dokonca informovali, že naňho bolo uvalené domáce väzenie, podľa iných ho previezli do sídla vojenskej rozviedky.
Káhirské námestie Tahrír bolo v uplynulých dňoch len jedným z centier demonštrácií proti Mursímu, ktoré boli najväčšie od roku 2011, keď bol zvrhnutý Husní Mubarak. Po tom, ako televízie odvysielali vyhlásenie najvyššieho veliteľa egyptskej armády generála Abdala Fattáha Chalíla Sísího o prezidentovom zosadení, milióny Mursího odporcov v mestách po celej krajine nadšene kričali: "Boh je veľký" alebo "Nech žije Egypt".