Štvrtok19. december 2024, meniny má Judita, zajtra Dagmara

Napätie v Kórei vrcholí: KĽDR už natankovala palivo do rakety!

Vojaci hliadkujú na hraniciach dediny Panmunjom, ktorá po Kórejskej vojne rozdelila Kóreu na dve krajiny Zobraziť galériu (17)
Vojaci hliadkujú na hraniciach dediny Panmunjom, ktorá po Kórejskej vojne rozdelila Kóreu na dve krajiny (Zdroj: SITA)

JOKOHAMA - Napätie v Ázii neutícha. Kórejská kríza dnes vystrašila hlavne obyvateľov Japonska. Viaceré svetové médiá informovali o tom, že Severná Kórea je pripravená zaútočiť a kedykoľvek môže na svojich nepriateľov vypustiť raketu.

Lavrov súhlasí s USA ohľadom situácie v KĽDR

Moskva súhlasí s postojomm Washingtonu ohľadom situácie v KĽDR, ale akékoľvek vojenské opatrenie by mohlo zmariť nádeje na zmiernenie napätia na Kórejskom polostrove. Uviedol to dnes ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, informovala agentúra Reuters.

"Nemáme žiadny názorový spor so Spojenými štátmi ohľadom KĽDR," povedal Lavrov na stretnutí so šéfom americkej diplomacie Johnom Kerrym v Londýne, kde sa bude konať summit štátov skupiny G8. "Nemali by sme nikoho zastrašovať vojenskými manévrami," podotkol Lavrov, narážajúc na nedávne spoločné vojenské cvičenie USA a Južnej Kórey. "Je tu šanca, že sa všetko upokojí," dodal.

Južná Kórea žiada o pomoc Čínu a Rusko

Juhokórejský minister zahraničných vecí Yun Byung-se uviedol, že v súvislosti so situáciou na Kórejskom poloostrove oficiálne požiadal o pomoc Čínu a Rusko. Dúfa, že sa podarí uvoľniť napätie a Severná Kórea nakoniec svoje vyhrážky o vypustení rakety nezrealizuje.

KĽDR zvažuje vypustenie viacerých rakiet

Oficiálny zdroj z Pentagónu uviedol, že Severná Kórea údajne plánuje vypustenie nie jednej, ale viacerých rakiet. Na svojej stránke o tom informovala spravodajská televízia CNN.

V rakete je už palivo

Najnovšie informácie hovoria o tom, že do rakety Musudan už bolo natankované palivo a strela môže byť kedykoľvek odpálená. Na žiadosť KĽDR bol zároveň uzavretý významný hraničný prechod medzi Severnou Kóreou a Čínou.

Ako sa udalosti vyvíjali počas dňa

Správa z dielne radnice v meste vzdialenom niekoľko kilometrov južne od Tokia znela "Severná Kórea vypustila raketu", pričom za ňou nasledoval prázdny priestor s nešpecifikovaným časom.

Dôvodom faux pas bolo, že Japonci si správu nachystali už vopred, pričom príslušný technik mal v prípade skutočného raketového útoku doplniť už len čas. Pripravenú správu však pravdepodobne chybným kliknutím myši nechtiac zverejnili.

Japonci v neďalekom Tokiu krátko predtým rozmiestnili rakety typu Patriot, ktoré majú 30-miliónovú metropolu ochrániť pred prípadným útokom zo strany KĽDR. Nosiče rakiet typu zem-vzduch rozmiestnili v pondelok pred zotmením v areáli japonského ministerstva obrany. "Sme v pohotovosti," uviedol hovorca rezortu Icunori Onodera. Ďalšie nosiče rozmiestnia aj v dvoch oblastiach neďaleko Tokia. Japonská armáda dostala podľa neho povolenie na zostrelenie akejkoľvek rakety zo Severnej Kórey smerujúcej na jeho územie.

Južná Kórea zvýšila stupeň ohrozenia na vážny

Južná Kórea a americké jednotky v oblasti zvýšili v stredu stupeň ohrozenia na "vážnu hrozbu" pred očakávaným severokórejským jadrovým testom. Severná Kórea sa podľa všetkého pripravuje na ďalší, už štvrtý jadrový test, čomu podľa juhokórejskej tajnej služby nasvedčuje presun dvoch rakiet stredného doletu k východnému pobrežiu. Testovaciu raketu by mohla KĽDR odpáliť medzi 10. a 15. aprílom v čase osláv narodenia zosnulého lídra Kima Ir-sena. Pchjongjang by mohol tiež skúšku načasovať na piatkovú návštevu amerického ministra zahraničia Johna Kerryho a generálneho tajomníka NATO Andersa Fogha Rasmussena v Soule. Práve nedávny tretí atómový test v KĽDR odštartoval poslednú krízu na Kórejskom polostrove, pričom ďalšia takáto skúška by viedla o opätovnému sprísneniu sankcií zo strany medzinárodného spoločenstva.

Štart rakety môže byť spustený kedykoľvek:

Juhokórejská agentúra Jonhap s odvolaním sa na vládne zdroje uviedla, že KĽDR možno pripravuje viacnásobný test, keďže okrem dvoch pripravených rakiet satelitné záznamy ukazujú aj pohyb odpaľovacích zariadení nesúcich strely kratšieho doletu vrátane rakiet SCUD a Rodong. Americké protiletecké systémy sú odpálené rakety pripravené zlikvidovať v prípade, že by predstavovali hrozbu pre iné krajiny. V prípade ich nasmerovania do mora nezasiahnu. Severokórejské rakety stredného doletu sú schopné zasiahnuť okrem Južnej Kórey aj Japonsko a americké základne na Guame.

Napätie rastie, KĽDR uzatvorila turistickú hranicu s Čínou

Najväčší hraničný priechod medzi KĽDR a Čínou pre turistické skupiny uzavreli. V stredu o tom v čase rastúceho napätia v regióne informovali čínski predstavitelia. Podľa ich údajov však osoby cestujúce za obchodnými účelmi môžu cez hranicu prechádzať aj naďalej. "Cestovné kancelárie tam nesmú brať skupiny turistov, keďže severokórejská vláda žiada cudzincov, aby odišli," uviedol nemenovaný zdroj z hraničného priechodu v meste Tan-tung. Čína je jediným veľkým spojencom Severnej Kórey ako aj hlavným obchodným partnerom a poskytovateľom pomoci. Väčšina obchodných kontaktov prebieha práve cez Tan-tung.

Ľudia Severnú Kóreu húfne opúšťajú:

Pchjongjang v utorok vyzval cudzincov v Južnej Kórei, aby zvážili svoj odchod, pretože Kórejský polostrov smeruje k "termonukleárnej vojne". Minulý týždeň severokórejské úrady vyzvali zahraničné veľvyslanectvá, aby zvážili svoju evakuáciu, lebo prípade konfliktu nevedia zaručiť ich bezpečnosť.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu