WASHINGTON - Nasledujúce riadky budú skôr pripomínať scenár nejakého sci-fi apokalyptického filmu ako reálnu hrozbu, ale ilustrácie magazínu Life odhaľujú tajné plány nacistickej nemeckej armády na vytvorenie priestorovej slnečnej zbrane. Išlo o veľké vesmírne zrkadlo, ktoré malo odrážať lúče a dokázalo byť zničiť nielen vybrané mestá, ale doslova uvariť vodu v oceáne.
Na obrázkoch z roku 1945 ukazuje Life svojim čitateľom, ako "technickí odborníci americkej armády prišli na prekvapivú skutočnosť, že nemeckí vedci vážne plánovali vybudovať "solárnu zbraň". Obrovské orbitálne zrkadlo, ktoré by dokázalo "zamerať slnečné lúče na bod na zemskom povrchu."
Pôvodná myšlienka pochádzala od renomovaného raketového vedca Hermanna Obertha, ktorý ju predstavil v roku 1929. S odhadovanými nákladmi tri milióny mariek a 15 rokmi na konštrukciu malo byť účelom vesmírneho, 100 metrov širokého, zrkadla poskytnúť ľuďom slnečné lúče a pekné počasie kdekoľvek na svete na požiadanie. Ešte aj v roku 1957 bol stále presvedčený, že tento nástroj sa stane realitou, ale opísal ho ako "rozhodujúcu zbraň".
V roku 1945, keď sa víťazná aliancia začala prehrabávať v získaných nacistických vojnových plánoch, vyšlo najavo, že nacisti aktualizovali Oberthove návrhy a začali sa na ne pozerať ako na možnosť Tretej ríše vybudovať zbraň na geostacionárnej orbite vo výške viac ako 22-tisíc míľ nad Zemou. Magazín Life o tom podal správu v čísle z 23. júla 1945.
Vedci vypočítali, že obrovský reflektor z kovového sodíka s rozlohou 3,5 štvorcových míľ, môže produkovať dosť tepla, aby uvaril oceán či vypálil mesto. Pri vypočúvaní vraj Nemci tvrdili, že zbraň by mohla byť dokončená do 50 až 100 rokov.
Hoci neexistovali žiadne oficiálne údaje o začatí výstavby projektu, časopis veril, že na obežnú dráhu sa mohli dostať isté predmontované časti. Tak isto si dovolil tvrdiť, že každý človek na Zemi, ktorý by sa nachádzal v oblasti zamerania, by bol okamžite spálený.
Life priniesol aj nákresy vesmírnej stanice s otvormi na umiestnenie rakiet, hydroponickými záhradami na poskytovanie kyslíka a solárnymi generátormi pre vytvorenie elektrickej energie.