BUDAPEŠŤ – Vianočné trhy sú už po 14. krát na jednom z najkrajších námestí, na Vörösmarty tér. Denne ich navštívi 5-6 tisíc ľudí, väčšinou zo zahraničia. Tradičné remeselnícke výrobky sa tu prelínajú s fantastickými vôňami maďarských gastronomických špecialít od 16. novembra do 31. decembra.
Odborná komisia členov Združenia ľudovoumeleckých spolkov aj tento rok vybrala 122 stánkov v ktorých môžeme vidieť tradičné remeslá a kuchyňu Maďarska. Na dvoch pódiách sa striedajú ľudovkári, pesničkári, džezáci aj pouliční umelci. Nechýbajú tanečné a bábkové predstavenia. „Na takéto trhy by bolo ktorékoľvek mesto vo svete hrdé, veď toto podujatie má nielen doma, ale aj v zahraničí dobré meno,” povedal Miklós Csomós, zástupca budapeštianskeho starostu pre kultúru. Za pravdu mu dáva aj Sunday Times, ktorý zaradil Budapeštianske trhy medzi TOP 6 podobných podujatí v Európe. Rovnako uvažujú aj v Travel&Leisure, kde je medzi 10 najlepšími, ale aj Expedia, a Times a Daily Telegraph odporúčajú navštíviť práve tieto trhy.
Na Vörösmartyho námestí si každoročne pripomínajú tradície a ľudové zvyklosti. Tento rok opäť v stánkoch nájdeme ručné výrobky od modrotlače, cez drevené hračky a keramiku až po šperky z kože. Treba si však priznať, že aj Topky zavítali do Budapešti kvôli gastronómii a tradičným jedlám, ktoré sa na maďarských stoloch objavujú počas sviatkov. Ryby, plnená kapusta, husacia pečeň gigantických rozmerov, guláš v bosniaku, ale aj kulinárske špecialitky ako huspenina z mangalice, výborne ochutené pečené klobásky, kusy údeného či pečeného mäsa. Najmenej dôvery budil v okoloidúcich guláš, či skôr perkelt z kohútích žliaz pripravovaný na obrovskej panvici. Nechýbali ani bryndzové halušky, roláda z kukuričnej múky plnená tvarohom, zemiakové šúľance a posúchy pečené na tradičnej liatinovej platni dedinského sporáka na drevo.
Na toto podujatie navrhnutý vianočný hrnček sa toho roku predáva v dvoch farebných vyhotoveniach s troma vzormi potlače za niečo viac ako dve eurá.
Naplniť si ho môžete vareným vínom, ktoré má samozrejme požadovanú chuť aj hustotu, žiadne pančovačky. Vôňa škorice, to nie je iba vianočný punč, ale stánok s trdelníkom na každom kroku.
Dni sú krátke a tma je už pomerne dosť skoro, čo v Budapešti využívajú pre znásobenie atmosféry sviatočným osvetlením. Dokopy takmer 900 svietiacich ozdobných predmetov a 28 km svetelných hadov sa ťahá po kandelábroch a živých stromoch. Všetko v podobe LED svietidiel, čím sa podarilo mestu znížiť príkon z pôvodných 240 kW na dnešných necelých 90 kW. Novinkou tejto sezóny sú na zákazku vyrobené 3D ozdoby, ktoré sú považované za niečo výnimočné aj v iných metropolách Európy. Tým, že trhy na jednej strane susedia s budovou v ktorej sídli aj známa cukráreň Gerbaud, ponúka sa fasáda tejto budovy ako premietacie plátno. Na tisíc metroch štvorcových sa denne o 17., 18., 19. a 20. hodine na tri minúty rozhýbe celá stavba pomocou virtuálnych animácií, ktorých autormi sú divácki víťazi súťaže Paint Up!
I keď november lámal teplotné rekordy, v Budapešti sú pripravení na rodiny s deťmi aj počas chladnejšieho decembra. Uprostred Vörösmarty tér je zriadený detský kútik vo vykurovanom drevenom stánku, kde si deti zadarmo môžu skúšať pripraviť vlastné medovníky, alebo ozdoby na stromček z prírodných materiálov.
Priamo na Vianočných trhoch si môžete vybrať zo šesť druhov sviatočných pohľadníc a niekoľkých druhov známok pripravených len na túto príležitosť a poslať ho známym. Stačí napísať pár riadkov a vhodiť pozdrav do mierne predimenzovanej poštovej schránky. V prípade, že ste na trhu kúpili darček a chcete ho poslať adresátovi poštou, na zaslania balíka dáva maďarská pošta na trhoch zľavu 10-20 percent.
Po prechádzke v okolitých uličkách zisťujeme, že vianočné trhy sú vlastne roztrúsené aj inde po starom meste. V piatok 30. novembra otvárali vianočný trh s malým klziskom uprostred, niečo podobné ako na našom Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. V Budapešti ho nájdete rovno pred Bazilikou sv. Štefana. Tu je o niečo menej stánkov s ľudovým umením, tie sú zastúpené drobnou keramikou, plstenými výrobkami, ale aj ručne šitými taškami a kabelkami z hovädzej kože. Naopak stánkov s občerstvením je tu viac než dosť.
Od trdelníkov, langošov až po výdatné porcie plnohodnotného jedla s bohatou prílohou. Vôňa vareného vínka sa tiahne celým námestím, naberajú ho z rozmerných smaltových, či štýlových keramických džbánov. Vianočné trhy by neboli vianočné bez obrovského zdobeného stromčeka a blikajúcich ozdôbok, ktoré nechýbajú ani tu.
Vo večerných hodinách vás očarí laserové premietanie na Baziliku sv. Štefana. My sme mali možnosť vidieť produkciu s podmazom hudby a la Vanessa May, kedy sa bazilika zmenila na medovníkový dom, potom jej z okien vypadávali darčeky, padal na ňu virtuálny sneh... Tú atmosféru zachytiť a opisovať je zbytočné. Budapeštianske vianočné trhy treba zažiť. Zahraniční turisti to dobre vedia, Slovákov nevynímajúc. Najčastejšie sme počuli okolo seba angličtinu, španielčinu, nemčinu, češtinu a slovenčinu.