Unikátny zoskok Felixa Baumgartnera (Zdroj: Red Bull Stratos, SITA)
NOVÉ MEXIKO - Odvážny rakúsky parašutista Felix Baumgartner (43) dosiahol to, čo nikto pred ním. Svojím skokom zo stratosféry pokoril hneď niekoľko rekordov. Stal sa prvým človekom na svete, ktorý skočil z výšky viac ako 39 kilometrov (39 045 metrov), prekonal rýchlosť zvuku (1342,8 km/h) bez pomoci akéhokoľvek zariadenia. Najdlhší voľný pád síce nedosiahol, k Zemi však letel takmer 10 minút. Pozrite si jedinečné zábery z jeho príprav a samotného skoku.
Na odvážny skok sa Felix Baumgartner pripravoval päť rokov. (Zdroj: SITA)
Po niekoľkodňovom odkladaní kvôli poveternostným podmienkam sa v nedeľu Felix konečne dočkal svojho skoku. (Zdroj: Red Bull Stratos)
Obrovský balón z materiálu 10-krát tenšieho ako igelitové vrecko vzlietol spolu s kapsulou, v ktorej sedel Felix, o 9:30 miestneho času (17:30 CET). (Zdroj: SITA)
Počas celého letu do výšky 39 kilometrov komunikoval so svojím mentorom a prvým mužom, ktorý sa na rovnaký zoskok odvážil ešte v roku 1960 Joeom Kittingerom (šedivý pán vľavo). (Zdroj: SITA)
Približne o 18:30 nášho času sa kapsula s Felixom na palube dostala na úroveň takzvanej Armstrongovej línie (19 200 m). Od tejto výšky by sa mu z tela bez ochranného oblečenia odparili telesné tekutiny. (Zdroj: SITA)
O 20:04 CET si Baumgartner odopol bezpečnostný pás a postavil sa, aby si vychutnal neopakovatelný pohľad. (Zdroj: Red Bull Stratos)
Presne 39 045 metrov bola výška, z ktorej rakúsky odvážlivec skákal. (Zdroj: SITA)
Krátko pred zoskokom, ktorý sledovalo naživo 8 miliónov ľudí prostredníctvom Youtube, sa modlil k Bohu. ,,Dobrý Bože, prosím, nenechaj ma v štichu.´´ (Zdroj: Red Bull Stratos)
Sťažka sa nadýchol a ľuďom na celej planéte odkázal: ,,Viem, že sa pozerá celý svet. Dúfam, že celý svet vidí to, čo ja. Niekedy musíš ísť poriadne vysoko, aby si videl, aký si v podstate malý. Teraz idem domov.´´ (Zdroj: SITA)
,,Je to naozaj vysoko. Letím k tebe späť, maličká Zem,´´ boli Felixove slová tesne po vykročení do prázdna. (Zdroj: SITA)
Každý Felixov ´´krok´´ sledoval a počúval jeho mentor Joe Kittinger z kontrolnej stanice, ktorý v roku 1960 skákal z výšky 31 333 metrov. (Zdroj: SITA)
Došlo však aj k nečakaným komplikáciám. ,,Celý skok bol jeden veľký boj. Po 10 sekundách som sa začal šialene točiť. Myslel som si, že stratím vedomie.´´ Nechýbalo veľa a Felix by otvoril núdzový padák. Potom by však začal spomaľovať a nedosiahol by rýchlosť zvuku. ,,Povedal som si: Kým necítim krv v očiach, pôjdem ďalej.´´ (Zdroj: SITA)
Našťastie, zoskok dopadol v poriadku. Dokument o Felixovom skoku pripravuje britská televízia BBC, ktorá získala práva na odvysielanie unikátnych záberov. Rakúšan mal totiž na svojej výstroji umiestnené ďalšie tri kamery, ktoré snímali jeho pád. (Zdroj: Red Bull Stratos)
Felixa prišli podporiť aj jeho najbližší. Mama Eva s prsteňom s tvárou mimozemšťana, za ňou Felixov brat a priateľka, ktorá sa neubránila slzám. (Zdroj: SITA)
Felix svoj let ukončil ukážkovým pristátím v púšti v Novom Mexiku o 20:16 CET. Najprv sa spustil na kolená a šťastne vystrel ruky k nebu. (Zdroj: SITA)
Len čo dopadol a potešil sa z pevnej pôdy pod nohami, vyzliekol si obtiahnuté oblečenie. V predošlých rozhovoroch sa sťažoval na stiesnenosť, ktorú v ňom pociťoval. (Zdroj: SITA)
Po úspešnom zoskoku sa zvítal s technickým vedúcim projektu Artom Thompsonom, ktorý ho odviezol helikoptérou späť k rodine a priateľom. (Zdroj: SITA)
Kapsula s balónom dopadla bezpečne na Zem o 20:39 CET. (Zdroj: Red Bull Stratos)
Výstroj Felixa Baumgartnera. (Zdroj: Red Bull Stratos)
A takto vyzerali prípravy na zoskok Joea Kittingera v roku 1960. (Zdroj: SITA)
Ten pred 52 rokmi dosiahol s balónom výšku 31 332 metrov a voľným pádom letel až 4 minúty 36 sekúnd. (Zdroj: SITA)
Tento rekord sa Baumgartnerovi nepodarilo pokoriť. ,,Najdlhší voľný pád nechajme jemu (Kittingerovi),´´ povedal Baumgartner v prvom interview po dopade. (Zdroj: SITA)
Pošlite nám vaše jedinečné fotky jesennej prírody plnej farieb na fotky@topky.sk. Radi ich zverejníme v našom jesennom výbere.