Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Konflikt spevákov a rádií sa vyostril kvôli novinke SNS!

Zľava: Jožo Ráž, Robo Grigorov, Rafael Rafaj a Ivan Antala. Zobraziť galériu (10)
Zľava: Jožo Ráž, Robo Grigorov, Rafael Rafaj a Ivan Antala. (Zdroj: archív)

BRATISLAVA – Začarovaný kruh! Slovenskí interpreti by privítali viac domácej tvorby v éteri našich rádií, tie však uprednostňujú skôr zahraničnú hudbu. Argumentujú tým, že je u poslucháčov žiadanejšia. Kartami v tomto dlhodobom „spore“ môže zamiešať Slovenská národná strana (SNS). Tá chce v budúcom volebnom období presadiť novinku, ktorá by pomohla našim umelcom.

Na nedávnej tlačovej konferencii prezentoval predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj ideu, ktorú by chcela Slovenská národná strana presadiť v budúcom volebnom období. Tá sa týka zmeny zákona o vysielaní a retransmisii. Národniari chcú, aby sa v rozhlasovom éteri objavovalo minimálne 30 percent pôvodnej domácej tvorby. Momentálne je totiž situácia taká, že vysielatelia majú povinnosť uprednostňovať európsku tvorbu, ktorá by podľa zákona mala zaplniť viac ako 50 percent mediálneho priestoru.

V súvislosti s tým sme u interpretov a tiež u rádií zisťovali, aký názor majú na túto myšlienku. Vy môžete vyjadriť svoj postoj v ankete pod článkom.

Konflikt spevákov a rádií
Zobraziť galériu (10)

Vašo Patejdl, člen kapely Elán

„Je smutné, že si národnú hrdosť musíme riešiť až legislatívnou formou. Ale ak to inak nejde, tak prečo nie. V slovenských rádiách sa hrá málo domácej tvorby a ak, tak zasa len od pár vyvolených. S novou vecou sa tam nedostanete, lebo sa "hrajú iba hity". Všemocný "playlist", navyše tvorený niekde v Londýne či Mníchove, určuje, čo sa u nás má hrať. Argumentu, že si ľudia domácu hudbu neprajú, neverím. Musia počúvať to, čo sa im naservíruje. Nakoniec je zvláštne, že si na koncertoch Elánu ľudia spievajú s nami naše nové pesničky. Z rádia ich nemôžu poznať... Hudba je tovar ako každý iný. Ak budete v obchodoch ponúkať len zahraničné výrobky, ľudia si rýchlo zvyknú. A na naše špeciality sa bude chodiť už len do skanzenu. V konečnom dôsledku to je záujem veľkých nadnárodných spoločností, ktoré nepotrebujú malých lokálnych konkurentov. Je to krásna predstava, ako v budúcnosti budeme mať v ruke hamburger a v sluchátkach niečo "dobré" anglické.“ 

Konflikt spevákov a rádií
Zobraziť galériu (10)

Robo Grigorov, spevák

„Myslím si, že to nie je zle vymyslené. Nejde iba o nové kapely, ale aj o množstvo hudby, ktorá sa dnes nehrá. Napríklad Modus, Prúdy, Marika Gombitová atď. Podľa môjho názoru by takéto riešenie nikomu neuškodilo. Môže veľmi pomôcť vydavateľom, autorom a aj kultúre všeobecne. Osobne si viem predstaviť 30 percent slovenských pesničiek v rádiách, keby boli vkusne vybraté.“ 

Konflikt spevákov a rádií
Zobraziť galériu (10)

Jožo Ráž, člen kapely Elán

„Obávam sa, že slovenská kultúra je systematicky ochudobňovaná o svoju vlastnú produkciu. Plne podporím zákon o povinnosti odvysielať aj 40% domácej produkcie v každej hodine vysielania rádií a televízií.“ 

Konflikt spevákov a rádií
Zobraziť galériu (10)

Miro Jaroš, spevák

„Dostali sme sa do bodu, kedy sa v prieskumoch komerčných rádií ukázalo, že nás slovenská tvorba otravuje. Ani sa nečudujem, že to tak je. V posledných rokoch sa totiž na nás dookola valí produkcia tých istých interpretov. Poslucháč si vlastne ani nemá kde vypočuť nové veci. Samozrejme, že som za to, aby sa hralo viac kvalitnej slovenskej hudby. Je to naša kultúra.“

Konflikt spevákov a rádií
Zobraziť galériu (10)

Ján Baláž, člen kapely Elán

„Vo väčšine krajín je zákon na povinné hranie domácej tvorby vo výške cca 30 – 40 %. Argument, že domáca hudba je málo žiadaná, je dôsledok stavu na Slovensku a nie príčina. Určite som za zákon, ktorý by zaručoval hranie domácej tvorby. Privítal by som ho aj z dôvodu, že by časť tantiémov ostala na Slovensku. Tým by sa vytvárali väčšie zdroje na skvalitňovanie tohto žánru.“

Konflikt spevákov a rádií
Zobraziť galériu (10)
 (Zdroj: archív)

Robo Papp, spevák

„Rozhodne som za zvýšenie podielu slovenskej hudby v éteri. V iných krajinách je to úplne bežné. Pre Francúzov by bolo neprijateľné, aby sa v ich rádiách hralo menej frankofónnej hudby ako inej. Tak isto je to aj v Nemecku a Česku... Slovenské rádiá zabíjajú našu tvorbu tým, že ju nehrajú.“

Konflikt spevákov a rádií
Zobraziť galériu (10)
 (Zdroj: archív)

Ivan Antala, programový riaditeľ rádia Expres

„Mám za to, že prípadné prijatie takejto zmeny v žiadnom prípade neprispeje k zvýšeniu kvality vysielania a už vôbec neprinúti poslucháčov, aby mali zrazu radi inú hudbu ako v súčasnosti. Nútenie vysielateľov k tomu, aby vo svojom éteri ponúkali produkt, o ktorý nie je zo strany poslucháčov záujem, je taký, ako keby nútili prevádzkovateľov reštaurácií k tomu, aby ponúkali jedlo, ktoré hosťom nechutí. Sú krajiny, ktoré podobné normy majú. Každý, kto v takejto krajine bol a mal možnosť počuť výsledok, vie, že ide o dokonalý nástroj na "zabitie" počúvanosti radií.“

Rastislav Dutka, programový riaditeľ
Zobraziť galériu (10)
 (Zdroj: Foto: Fun rádio)

Rastislav Dutka, programový riaditeľ Fun rádia

„Akoukoľvek legislatívnou reguláciou podobného charakteru rádiá utrpia. Poslucháči len málo rozlišujú, či je pesnička slovenská alebo zahraničná. To, čo ich zaujíma, je, či sa im páči. Pokiaľ nie, sú pripravení v okamihu rádio vypnúť alebo preladiť. Nerád sa vyjadrujem k spolitizovaným témam, ale aj slovenskí interpreti by si mali uvedomiť, že medzinárodná konkurencia je obrovská a presadiť sa v nej je náročné. Z prieskumov jednoznačne vyplýva, že cieľová skupina Fun rádia má o lokálnu tvorbu klesajúci záujem. Je to celoeurópsky problém a my by sme boli najradšej, keby to bolo naopak. Z pohľadu interpretov aj politikov je najjednoduchšie zakrývať sa podporou kultúry. Od politikov je to populizmus, u interpretov ide o živobytie. Navrhované percento domácej tvorby by slovenské rádiá zničilo.“

Juraj Volentics, programový riaditeľ
Zobraziť galériu (10)
 (Zdroj: Foto: Europa 2)

Juraj Volentics, programový riaditeľ rádia Europa 2

„Hudba je produkt ako každý iný a ten buď poslucháčov zaujme alebo nie. Je to rovnaká situácia, ako keby nútili komerčné televízie vysielať zo zákona 40% domácej filmovej produkcie. My sa slovenskej hudbe v žiadnom prípade nebránime, ale naša mladá cieľová skupina už funguje globálne a tomu sa nedá konkurovať. Dnes nie je absolútne problém dostať sa k akejkoľvek hudbe a tým pádom má poslucháč možnosť vybrať si. Ak sa u nás tvorí hudba, ktorá má takpovediac „trendy“ zvuk, radi ju zaradíme do nášho playlistu, čo sa aj veľmi často stáva. Časy sa menia, svet sa mení, ľudia a ich vkus rovnako. Kto sa dokáže adaptovať, je úspešný. Napriek tomu fungujú na trhu rádiá, ktoré sa profilovo zameriavajú na viac slovenskej produkcie a tam vidím priestor. Europa 2 je komerčné rádio a neviem si predstaviť, že by nám niekto zo zákona nútil hudobné zameranie. Hráme to, čo sa páči našim poslucháčom. Počas roka uskutočňujeme veľké prieskumy hudby a tie hovoria jasnou rečou.“

 

 

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu