Piatok1. november 2024, meniny má Denis, Denisa, zajtra

Izrael podnikol intenzívne nálety a povoláva 30.000 záložníkov

Zobraziť galériu (4)

JERUZALEM/BEJRÚT - Izrael sa rozhodol nerozširovať boje s Hizballáhom v južnom Libanone, ale vláda povolila armáde, aby povolala do aktívnej služby približne 30.000 záložníkov pre prípad, že by sa boje zintenzívnili. Izraelský rozhlas uviedol, že letectvo zasiahlo vo štvrtok a dnes ráno 130 cieľov v Libanone. V Libanone je dnes hlásená zatiaľ len jedna obeť.

Do USA dnes odletel britský premiér Tony Blair, aby s prezidentom Georgom Bushom prerokoval situáciu na Blízkom východe. Blair čelí podľa agentúr rastúcej kritike, že sa v konflikte bezvýhradne postavil na stranu USA, ktoré podporujú Izrael, a vzoprel sa tak väčšinovému stanovisku Európskej únie, ktorá požaduje prímerie. Podľa jeho hovorcu sa bude britský ministerský predseda usilovať v Rade bezpečnosti OSN o to, aby prijala rezolúciu k riešeniu krízy už začiatkom budúceho týždňa.

Izraelské lietadlá a vrtuľníky podnikli v noci na dnes viac ako 60 náletov na základňu šiitskeho hnutia Hizballáh v južnej časti údolia Bikáa. Štyri vrtuľníky vystrelili osem rakiet vzduch-zem na oblasť Kilia-Dalafa, ktorá je prístupovou oblasťou do južného Libanonu. Predtým stíhacie bombardéry podnikli za necelú hodinu viac ako 55 náletov, ktoré boli zamerané na rovnaký cieľ.

Miestni obyvatelia potvrdili, že Hizballáh má v tejto oblasti rampy na vystreľovanie rakiet. Radikálne hnutie má pozície v desiatich šiitskych lokalitách, ktoré sú na okraji ostreľovaného sektoru. Izraelský rozhlas uviedol, že na základni Hizballáhu boli uskladnené rakety dlhého doletu.

Lietadlá ostreľovali a poškodili ďalšie cesty na juhovýchode Libanonu. Bomby opakovane zasiahli aj mesto Nabátijá, kde zahynul jeden človek a štyri deti utrpeli zranenia. Podľa libanonského ministerstva zdravotníctva bolo za 16 dní ofenzívy zabitých asi 600 civilistov, ale oficiálne údaje hovoria len o 382. Izraelská armáda odhadla, že počas viac než dvojtýždnňovej operácie usmrtila najmenej 200 bojovníkov Hizballáhu. Najväčšie straty hnutie zaznamenalo pri bojoch v okolí miest Marún Rás a Bint Džbajl na juhu Libanonu, kde prišlo o život tiež 16 izraelských vojakov.

Podľa najnovšieho prieskumu verejnej mienky v Izraeli podporuje 82 percent všetkých obyvateľov vojenskú ofenzívu v Libanone a dokonca si praje, aby armáda použila ešte viac ozbrojených síl v operáciách. Rovnako sa vyjadruje 92 percent židovskej populácie tvoriacej 80 percent obyvateľov; z 20-percentnej menšiny sú štyri pätiny moslimovia. V prieskume tiež 71 percent opýtaných vyslovilo uspokojenie s činnosťou premiéra Ehuda Olmerta a len desať percent bolo za zastavenie bojov a začiatok vyjednávania.

Na libanonskom pobreží sa medzitým stále tvorí ropná škvrna následkom poškodení niekoľkých skladov ropy izraelskými náletmi. Podľa štvrtkových informácií libanonského ministerstva životného prostredia sa do mora dostalo už viac ako 10.000 ton ropy a ďalších 15.000 ton tam pravdepodobne ešte vytečie.

Medzinárodná organizácia obhajujúca ľudské práva Amnesty International (AI) dnes vyzvala k urýchlenému uvaleniu zbrojného embarga na Izrael a Hizballáh s cieľom postarať sa o bezpečnosť civilného obyvateľstva. "Priame útoky na civilistov a civilné objekty, rovnako ako nerozlišujúce a neprimerané útoky, predstavujú vojnový zločin," uviedla generálna tajomníčka AI Irene Khanová.

V malajzijskej metropole Kuala Lumpuru, kde sa koná zasadnutie Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN), dnes demonštrovali tisícky ľudí proti pokračujícej ofenzíve Izraela. Rokovania ASEAN sa zúčastňuje aj americká ministerka zahraničia Condoleezza Riceová, ktorá by sa mohla ešte dnes vrátiť na Blízky východ. Nemenovaný člen jej delegácie ale poprel, že by ministerka mala skrátiť svoj pobyt v Malajzii.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu