Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Čo robiť, aby ste si ošetrenie v zahraničí nemuseli platiť sami

Zaregistrovali ste informácie o tom, že od nového roku sa začal vydávať európsky preukaz poistenca a chystáte sa do svojej poisťovne, aby ste si ho vybavili? Ešte predtým, ako tak urobíte, si treba zistiť podmienky a hlavne jeho účel. Potrebujete ho totiž iba v špecifických prípadoch. Prinášame vám všetky potrebné informácie.

Ak v roku 2005 ste pri cestovaní do členských krajín Európskej únie potrebovali papierový for mulár E111 o zdravotnom poistení, tento rok sa všetko zmenilo. Všetky slovenské zdravotné poisťovne začali vydávať Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP), ktorý slovenským občanom v zahraničí slúži na poskytnutie potrebnej zdravotnej starostlivosti.

Kedy ho potrebujete
„Európsky preukaz poistenca je určený iba pre tých, ktorí cestujú do niektorej z krajín Európskej únie. U nás neplatí,“ upozorňuje hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Kafúnová. A ako ďalej pokračovala, EPZP je vhodný na účely krátkodobých pobytov v zahraničí, ako napríklad dovoleniek, služobných ciest, brigád, stáží či študijných pobytov. Keď idete mimo Slovenska vykonávať prácu na základe pracovnej zmluvy, alebo vám vznikne povinnosť platiť zdravotné poistenie v štáte, kde žijete, o jeho vydanie požiadate poisťovňu v danej krajine. Žiadosť a výška poplatku Žiadosť na vydanie preuk azu nájdete buď v každej pobočke zdravotnej poisťovne, alebo si ju môžete stiahnuť z internetu. Po vyplnení ju môžete doručiť osobne, faxom alebo poštou. Jej vlastníkom by ste sa mali stať do 30 dní od podania žiadosti. Podľa Petry Kafúnovej môžete dokonca na prevzatie preukazu splnomocniť inú osobu. Platnosť EPZP (na rozdiel od formuláru E111, ktorý sa mohol používať iba pol roka) je 5 rokov a za jeho vydanie zaplatíte poplatok 100 korún.

Čo je komerčné poistenie
Poisťovne, ako aj ministerstvo zdravotníctva, odporúčajú, aby si ľudia popri európskom preukaze vybavili aj komerčné poistenie liečebných nákladov v zahraničí. Je to z veľmi jednoduchého dôvodu - ak ste si preukaz vybavili, v tomto poistení nie je napríklad zahrnutý prípadný prevoz chorého späť na Slovensko. Taktiež nekryje spoluúčasť pacienta - teda rôzne platby u lekára za zdravotné výkony, pobyt v nemocnici, doplatky za lieky či recepty. Niektoré úkony vás tak môžu vyjsť na niekoľko tisíc až stotisíc korún. Napríklad v Nemecku alebo Francúzsku poisťovne uhrádzajú len približne polovicu nákladov spojených s ošetrením. V Taliansku by náklady za prípadný nákup ktoréhokoľvek lieku išli na vaše trovy. Rovnako je to aj pri návšteve zubára, v takmer každej krajine sa za úkony dentistov vyžaduje priama platba.

Vydanie náhradného certifikátu
V prípade, že musíte náhle odísť a ešte ste si nestihli vybaviť EPZP, poisťovne vám na základe písomnej žiadosti vydajú náhradný certifikát. Dostanete ho bezplatne na počkanie, avšak jeho platnosť je maximálne 3 mesiace. Tiež by ste nemali zabudnúť na to, že ak zmeníte zdravotnú poisťovňu, musíte jej podľa zákona okrem klasického preukazu poistenca, platného na Slovensku, vrátiť aj ten európsky.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu