Viac než peniaze v hotovosti používame v súčasnosti bankové karty. Pohodlné platenie za tovar či výber peňažnej hotovosti v akúkoľvek dennú či nočnú hodinu nám značne uľahčilo život. Ako si však vybrať zo širokej ponuky platobných kariet? Čím sa odlišujú? Chcete vedieť, aká je pre vás najvýhodnejšia a podľa čoho sa pri jej výbere rozhodnúť?
Pri rozhodovaní o najvhodnejšom type karty by ste si mali zvážiť hlavne to, na čo ju chcete bežne používať. Účel, ale aj akceptácia jednotlivých kariet sa totiž pri jednotlivých druhoch odlišuje.
Úver vďaka kreditke
Kreditná karta predstavuje vari najjednoduchšiu formu úveru. Jej držiteľ jej zaobstaraním získava i možnosť čerpania finančných prostriedkov bez ohľadu na to, aký je jeho peňažný stav na účte. „Znamená to, že ak potrebujete jednorazovo minúť viac, máte vždy dostatok peňazí na účte,“ hovorí Anna Kreuzingerová z ČSOB. Výhodou tiež je, že ak požičanú sumu splatíte do bankou stanoveného termínu - zvyčajne je to 40 až 45 dní - tá vám nezaúčtuje žiadne úroky.
Klasický debet
Debetné karty sa od kreditky odlišujú najmä tým, že s nimi nie je možné prekročiť zostatok na vašom účte, ktorý máte v danom momente k dispozícii. Existuje však i možnosť, že vám banka poskytne špeciálny, tzv. kontokorentný úver, s ktorým možno rovnako prejsť do mínusu, avšak maximálna suma, ktorú môžete za deň či týždeň vybrať je určená presným limitom.
Tvar karty
Aj keď sa to možno nezdá, platobné karty sa rozdeľujú i podľa tvaru, a to na neembosované a embosované. „Povrch tých prvých je plochý, údaje o jej držiteľovi sú nenahmatateľné,“ vysvetľuje Alena Walterová z VUB, „a používajú sa výhradne v elektronickom prostredí (bankomat či elektronický terminál), pričom každá transakcia musí byť potvrdená PIN kódom.“ Na embosovaných kartách sú údaje vyznačené reliéfnym písmom a okrem použitia v elektronickom prostredí umožňujú platby i prostredníctvom mechanického imprintera, t. zn. žehličky, čo znamená, že pri platbe sa údaje prenesú kopírovaním na špeciálny formulár a autorizuje sa popisom jej držiteľa.
Výhody a nevýhody kariet
Kreditná karta:
Účel: bezhotovostné transakcie
Výhody: úspora na poplatkoch (na rozdiel od debetných kariet sa za transakcie neplatia účtovné poplatky)
Nevýhody: pri výbere hotovosti z bankomatu treba počítať s vyšším poplatkom
Cena: závisí od typu karty, cca 750 Sk
Debetné karty:
Účel: platby za tovar a služby
Výhody: nižší ročný poplatok
Nevýhody: disponovať možno len s finančnými prostriedkami na účte, pri kontokorentnom účte je nevýhodou stanovený limit prečerpania
Cena: od 150 Sk do 750 Sk
Neembosované karty
Účel: platenie v obchodoch, výber hotovosti z bankomatu
Výhody: bežné použitie
Nevýhody: nižšia akceptovateľnosť v zahraničí
Embosované karty
Účel: možnosť objednávania a platenia za tovar cez internet, poštu alebo telefonicky, napr. rezervácia a úhrada leteniek, hotelov, auta z požičovne
Výhody: široká akceptovateľnosť v zahraničí, vyšší denný limit, možnosť vydania náhradnej karty alebo núdzovej hotovosti pri strate karty v zahraničí
Nevýhody: vyšší poplatok, okolo 750 Sk