Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Zamestnávateľ vám nemôže nariadiť koľko dní dovolenky si môžete preniesť

Poznáte to, za celé predchádzajúce obdobie bolo vo firme veľa práce, takže ste si nemohli poriadne užiť voľno. Teraz ste zistili, že do konca roka zostáva už len niečo vyše dvoch týždňov a vy stále nemáte vyčerpanú dovolenku. Nastáva otázka - čo s dňami, ktoré vám zostali? Môžete si ich preniesť, alebo vám ich zamestnávateľ uhradí?

V podstate platí, že základná výmera dovolenky je 4 týždne, nárok na 5 týždňov majú tí, ktorí po dovŕšení plnoletosti odpracovali viac ako 15 rokov. Až 8 týždňov voľna počas roka majú riaditelia škôl a ostatní pedagogickí pracovníci.

Druhy dovoleniek
Zákon rozoznáva niekoľko druhov dovoleniek, a to v závislosti od počtu odpracovaných dní u toho istého zamestnávateľa. Takže, ak vykonávate na jednom mieste prácu aspoň 60 dní v roku, máte nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, keď pracovný pomer bol kratší ako rok. Pri činnosti, ktorá trvala najmenej 22 a nepresiahla 60 dní, vám patrí dovolenka za odpracované dni, čo predstavuje za každých odpracovaných 22 dní 1/12 dovolenky za kalendárny rok.

Ako to funguje
Čerpanie dovolenky zamestnávateľ dopredu prerokúva s jednotlivými pracovníkmi podľa plánu dovoleniek, ktorý musí byť odsúhlasený zástupcami zamestnancov. Plán by mal byť určený tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku, na ktorú má podľa zákona nárok, vyčerpať vcelku a do konca roka. Ak by došlo podľa Martina Bednárika z advokátskej kancelárie Hencovsky&spol. k prípadu, že niektorý z pracovníkov by si ju nemohol vybrať celú, zástupca zamestnancov by nemal súhlasiť s takýmto plánom dovoleniek, a tak sa musí vypracovať nový.

Nevyčerpané dni
„Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku z naliehavých prevádzkových dôvodov, pre prekážky v práci, alebo keď zamestnávateľ neurčil nástup na ňu, musí mu byť poskytnutá tak, aby sa skončila do konca budúceho roka,“ vysvetľuje Bednárik. Zákon pritom neurčuje, koľko dní možno vyčerpať v ďalšom roku, v zásade však platí, že ju musí vybrať celú. Takže vám zamestnávateľ nemôže určiť koľko dní zo starej dovolenky si musíte do konca tohto roka vybrať, koľko si z nej máte preniesť, a ani termín, dokedy si máte prenesenú dovolenku v ďalšom roku vyčerpať.

Kedy sa uhrádza
Zamestnanec dostáva za vyčerpanú dovolenku náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku. Ak mu nejaké dni zostali, uhradiť sa mu môžu iba v jedinom prípade - pri skončení pracovného pomeru. Ale pozor - keďže nástup na dovolenku určuje váš nariadený, bez jeho súhlasu si nemôžete zobrať voľno a odísť z práce. Môže sa stať, že vám zamestnávateľ z pracovných dôvodov odmietne čerpanie dovolenky a vy napriek tomu odídete, za tieto dni nedostanete žiadnu náhradu mzdy. „Takýto prípad sa považuje aj za neospravedlnenú absenciu v práci, čo by mohlo mať za následok okamžité skončenie pracovného pomeru,“ upozorňuje Martin Bednárik.

Prenesenie dovolenky
V Zákonníku práce sa hovorí o troch prípadoch, keď si pracovník nestihne vyčerpať celú dovolenku a môže si ju preniesť do ďalšieho roka:
- naliehavé prevádzkové dôvody - napríklad nie je možné, aby si väčšina zamestnancov čerpala dovolenku v rovnakom čase, pretože by to vážne narušilo chod prevádzky, prípadne by to znamenalo jej zastavenie,
- zamestnávateľ neurčí jej čerpanie,
- prekážky v práci - pracovná neschopnosť pre chorobu alebo úraz, materská alebo rodičovská dovolenka, nariadená karanténa zamestnanca, ošetrovanie chorého člena rodiny, starostlivosť o dieťa mladšie ako 10 rokov...

Činnosti zamestnávateľa
- prerokovať čerpanie dovolenky so zamestnancom,
- požiadať zástupcu zamestnancov o schválenie plánu dovoleniek,
- zostaviť plán dovoleniek tak, aby ju zamestnanec mal možnosť vyčerpať vcelku a do konca kalendárneho roka,
- prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca,
- ak určí čerpanie dovolenky po častiach, aspoň jedna časť musí byť v trvaní najmenej 2 týždne, ak sa so zamestnancom nedohodnú inak,
- čerpanie dovolenky oznámiť zamestnancovi najneskôr 14 dní vopred - tento čas možno výnimočne skrátiť, ale len so súhlasom zamestnanca.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu