Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Za porušenie liečebného režimu hrozí výpoveď

Dodržiavanie liečebného režimu si váš zamestnávateľ môže skontrolovať.
Dodržiavanie liečebného režimu si váš zamestnávateľ môže skontrolovať.

S príchodom jesenného a zimného obdobia sa čoraz viac objavujú rôzne druhy ochorení. Tí, ktorí chodia pravidelne do práce, svoju liečbu a pobyt v posteli často riešia dovolenkou.

Zamestnanci, ktorým však toľko voľných dní nezostalo, sa stávajú práceneschopní. Na čo majú počas choroby nárok, a ako sa vypočíta výška nemocenského?

Zamestnanec dostáva počas dočasnej pracovnej neschopnosti náhradu mzdy a nemocenské v závislosti od dĺžky trvania práceneschopnosti. Povinne nemocensky poistený živnostník má nárok na nemocenské dávky už od prvého dňa, keď bol uznaný za dočasne práceneschopného, alebo mu bolo nariadené karanténne opatrenie.

Náhrada príjmu

Náhradu príjmu chorému pracovníkovi vypláca jeho zamestnávateľ, a to od prvého dňa, keď na péenku nastúpil, najdlhšie však do desiatich dní. Ale len vtedy, ak zamestnanec nemá nárok na mzdu, odmenu za prácu či služobný príjem. Za prvé tri dni je to 25 % denného vymeriavacieho základu a potom až do desiateho dňa ide o 55 % denného vymeriavacieho základu. Kolektívnou zmluvou možno dohodnúť náhradu príjmu aj vo vyššej percentuálnej sadzbe - avšak najviac vo výške 80 % denného vymeriavacieho základu.

Polovičné zníženie

Len polovičnú výšku náhrady mzdy by dostával zamestnanec, ak sa mu napríklad stal úraz v dôsledku požitia alkoholu či iných návykových látok. Ak chce, aby mu boli tieto peniaze vyplácané, musí zamestnávateľovi predložiť potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti.

Povinnosti chorého

Je prirodzené, že chorý pracovník by mal dodržiavať liečebný režim určený lekárom. Zamestnávateľ si to môže skontrolovať, a to so súhlasom chorého buď priamo v mieste jeho bydliska, prípadne v mieste, kde sa počas doby liečenia zdržiava. Porušenie liečebného režimu sa zamestnancovi nemusí vyplatiť - ak to totiž zamestnávateľ zistí, môže dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny.

Ďalší nárok

Ak by péenka trvala dlhšie ako desať dní, zamestnanec má nárok na nemocenské. To už poskytuje Sociálna poisťovňa a je vo výške 55 % denného vymeriavacieho základu. V tomto prípade dodržiavanie liečebného poriadku kontroluje príslušný zamestnanec poisťovne. V deň zistenia jeho porušenia sa až do ukončenia práceneschopnosti nárok na vyplatenie nemocenského tým pádom stráca. Zabudnúť by sa tiež nemalo na oznámenie o ukončení péenky, a to najneskôr do 3 dní. Po prekročení tohto termínu môže Sociálna poisťovňa udeliť pokutu až do výšky 500 000 korún.

Dobrovoľne poistení

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola nemocensky poistená, a to najmenej 270 dní. Do tohto obdobia sa však nezapočítava obdobie výkonu služby policajta, profesionálneho vojaka a vojaka základnej vojenskej služby. Dobrovoľne poisteným môže byť fyzická osoba staršia ako 16 rokov s trvalým pobytom na Slovensku, povolením na prechodný či trvalý pobyt, ktorá sa prihlásila na dobrovoľné nemocenské poistenie.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu