BRATISLAVA – Druhý dôchodkový pilier bude pre mladých ľudí, ktorí sa prvýkrát umiestnia na trhu práce, povinný. Zhodli sa na tom v utorok lídri koaličných strán.
„Dohodli sme sa, že vrátime druhý pilier do pôvodného stavu,“ uviedla po rokovaní Koaličnej rady premiérka Iveta Radičová. Do sporivého penzijného piliera tak budú povinne vstupovať všetci absolventi škôl po tom, ako sa prvýkrát zamestnajú. Ak však podľa Radičovej zvážia, že druhý pilier pre nich nie je výhodný, do troch rokov od vstupu do kapitalizačného piliera budú môcť z tohto systému vystúpiť. „Zároveň sme sa dohodli, že nebudeme meniť pravidlá hry tak, ako sú nastavené, a zachováme garantované fondy, ale umožníme klientovi, ak sa tak rozhodne, prestúpiť do fondu, ktorý možno bude rizikovejší, ale aj s možnosťou vyšších výnosov,“ povedala predsedníčka vlády.
Koaličná rada podľa Radičovej rokovala aj o pripravenej alternatíve odvodovej reformy, ktorú dokončuje ministerstvo financií. Jej cieľom má byť zjednodušenie systému, zníženie odvodov a prechod na tzv. superhrubú mzdu. „Požiadala som, aby bol tento návrh dopracovaný do podoby miery náhrady pre občanov, čo to bude znamenať z hľadiska ich čistého príjmu, čo to bude znamenať z hľadiska možného zníženia odvodov,“ uviedla premiérka. K prípadnému zrušeniu zdravotného poistenia uviedla, že by to predpokladalo aj zmenu Ústavy SR. „Skôr ide o to, akým spôsobom by sa zohľadňovalo pri prepočtoch pri odvodovom zaťažení aj celá výška zdravotného zaťažena,“ dodala.
Koalícia sa zhodla aj na prijatí zákona, ktorým by sa predĺžila pre cudzincov nemožnosť odkúpiť si poľnohospodársku pôdu na Slovensku o ďalšie tri roky.