BRATISLAVA - Krúpy, dážď a choroby tento rok výrazne znížili úrodu hrozna, jeho pestovatelia hovoria o jednej z najhorších sezón za posledné dve dekády. Pokles produkcie by sa mohol premietnuť aj v cenách vína domácich výrobcov, prípadné zdražovanie by však nemalo byť pre silnú konkurencie príliš výrazné.
Hektárové výnosy hrozna sa medziročne znížili na celom území krajiny. Podľa riaditeľky Zväzu výrobcov vína a hrozna Jaroslavy Pátkovej zoberú v tomto roku slovenskí pestovatelia v priemere 2,5 až tri tony hrozna z hektára. Čím dvojpätinový výpadok úrody nahradia, zatiaľ nie je jasné. Hoci maďarský internetový portál Népszabadság Online informoval o stovkách kamiónov odvážajúcich maďarské hrozno do Česka a na Slovensko, žiadny z oslovených slovenských vinárskych závodov dovoz hrozna zo zahraničia nepotvrdil.
"My touto cestou nejdeme, červeného bude dosť a biele zatiaľ nevieme," povedal Ľubomír Zubaj z JM vinárstva v Dolanoch. Pokiaľ bude hrozna málo, dovezú radšej podľa Zubaja hotové víno, ktoré zmiešajú s domácimi odrodami.
Hrozno sa nechystajú dovážať ani vo Veľkom Krtíši či v pezinskej firme Víno Matyšák. "Na akostné vína máme dosť hrozna u zmluvných dodávateľov," tvrdil výrobný riaditeľ firmy Jaroslav Žák.
Kvalita vína z tohoročnej úrody bude podľa Pátkovej iba priemerná, no pomôcť by mohlo dlhšie obdobie slnečného počasia. Hrozno však môžu nechať dozrieť iba pestovatelia, ktorí nemajú vinohrady napadnuté chorobami. Problémom je, že v niektorých vinohradoch sa pleseň šíri rýchlejšie ako sa zvyšuje cukornatosť. Pre daždivé počasie nemohli pestovatelia vojsť do niektorých viníc a hrozno postriekať. Rozmáčaná pôda nedovolí použiť techniku v niektorých lokalitách ani v týchto dňoch pri oberaní strapcov.
Slabší obsah cukru chcú výrobcovia nahradiť vyšším dosladením. "Povolené sú dve percentá, zväz požiadal Európsku úniu prostredníctvom ministerstva pôdohospodárstva o možnosť dosladiť o ďalšieho pol percentá," dodala Pátková.