BRATISLAVA - Septembrové referendum o znížení počtu poslancov parlamentu, obmedzení ich imunity a ďalších otázkach vyjde štát na 7,22 milióna eur.
Väčšiu časť peňazí, takmer šesť miliónov eur, použije ministerstvo vnútra, a to napríklad na odmeny a náhrady mzdy pre členov komisií či prípravu hlasovacích lístkov. Zvyšný menší balík dostane Štatistický úrad na úhradu nákladov súvisiacich so spracovaním výsledkov hlasovania. Od vzniku Slovenska sa konalo šesť referend, platné však bolo len jedno, a to o vstupe krajiny do Európskej únie.
Petičný výbor zložený aj zo zástupcov SaS pôvodne chcel, aby hlava štátu referendum vyhlásila na deň parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnili 12. júna. Nakoniec však petičné hárky odovzdal až krátko pred týmito voľbami.
Občania budú v referende odpovedať na šesť otázok. Okrem zníženia počtu poslancov na 100 zo súčasných 150 a zúženia ich imunity sa vyjadria aj k zrušeniu koncesionárskych poplatkov pre Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas a možnosti voliť poslancov národného a Európskeho parlamentu cez internet. Posúdia tiež cenový limit pre kúpu vládnych limuzín a návrh odobrať verejným funkcionárom právo na povinné uverejnenie ich reakcie na články v tlači.
Referendum bude platné, ak sa na ňom zúčastní nadpolovičná väčšina oprávnených voličov. Návrhy, ktoré sa prípadne schvália, musí parlament vyhlásiť rovnako ako zákon. Viaceré médiá už upozornili, že vyhlásenie referenda prakticky stráca význam, pretože jeho časť sa dostala do základov programu novej stredopravej koalície.