Stáva sa to úplne bežne. Prehlásite sa do druhej zdravotnej poisťovne, ale nejako v tom zhone zabudnete vrátiť starý preukaz poistenca. Alebo vstúpite do manželského stavu a poisťovni nenahlásite zmenu priezviska. Táto zábudlivosť sa vám od 1. júla nevyplatí - hrozia vám totiž za ňu niekoľkotisícové pokuty.
O udeľovaní pokút, napríklad za porušenie oznamovacej povinnosti, doteraz rozhodovali príslušné zdravotné poisťovne. Od júla to ale bude v kompetencii Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Vymáhanie dlžného poistného, rovnako aj úrokov z omeškania, majú naďalej na starosti poisťovne.
Vymáhanie pokút
Ako sme sa dozvedeli v ÚDZS, pri udeľovaní sankcií budú prihliadať na závažnosť, ako aj čas trvania porušenia povinnosti. Pokiaľ poistencovi hrozí pokuta do 10-tisíc korún, v prípade zamestnávateľa sa táto suma môže vyšplhať až na 100-tisíc korún. Pri porušení tej istej povinnosti do dvoch rokov môže úrad vyrubiť až dvojnásobok už predtým uloženej sumy. Zaplateniu sa ale neoplatí vyhýbať - dlžník sa môže totiž prepracovať až k exekučnému konaniu.
Neplatiči poistného
Na čo má vlastne poistenec-dlžník vôbec nárok? Ak nezaplatil poisťovni preddavok za poistné za tri mesiace, neuhradil nedoplatok, prípadne náklady na liečbu v súvislosti s porušením liečebného režimu alebo užitia návykovej látky, má nárok iba na neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Toto ale neplatí v prípade, ak je poistenec zamestnancom a preddavok za neho neuhradil zamestnávateľ, teda platiteľ poistného.