BRATISLAVA - Nemocnice použili pôžičku od štátu v celkovej výške 130 miliónov eur zväčša na úhradu dlhov za lieky či záväzkov voči Sociálnej poisťovni. Vyplynulo to z ankety.
Koncom roka 2008 dlhovali nemocnice za lieky a zdravotnícke pomôcky asi 143 miliónov eur. Po tom, ako nemocnice získali od štátu pôžičky, klesli pohľadávky dodávateľov asi na 80 miliónov eur, povedal Sína Niku z asociácie.
Najväčší diel zo štátnej pomoci nasmerovali na záväzky za dodané lieky napríklad nemocnice v Trnave a Trenčíne. "Najviac peňazí sme využili na lieky a zdravotnícke pomôcky," povedal riaditeľ trnavskej nemocnice Martin Tabaček. Celkovo získalo jeho zdravotnícke zariadenie od štátu 14,6 milióna eur. Podobne reagoval aj riaditeľ nemocnice v Trenčíne Rudolf Lintner. Trenčianskej nemocnici vláda požičala 9,3 milióna eur.
Niku ocenil, že veritelia nezaznamenali, že by nemocnice niektorých dodávateľov uprednostňovali. Po schválení pôžičky zaznievali totiž aj názory, že systém štátnej pomoci nie je dostatočné transparentný, a že rozhodnutie, kto sa kedy dostane k peniazom, bude výlučne na vedení zdravotníckych zariadení.
Nemocnice využili mimoriadnu platbu od štátu aj na dlhy voči Sociálnej poisťovni. "U nás to tvorilo väčšinu záväzkov," povedal riaditeľ nemocnice v Bojniciach Ladislav Gerlich. Od vlády dostalo zariadenie 1,3 milióna eur. Sociálnej poisťovni klesli pohľadávky po udelení mimoriadnej štátnej pomoci nemocniciam asi o 27 miliónov eur. Ku koncu februára však lôžkové zariadenia naďalej dlhovali na poistnom približne 16,8 milióna eur.
Pôžičku od vlády totiž dostalo len 25 spomedzi viac než 60 slovenských nemocníc. Peniaze mohli navyše použiť len na záväzky, ktoré vznikli do konca septembra 2008. Informácie o celkovej zadĺženosti nemocníc po udelení štátnej pomoci ministerstvo zdravotníctva podľa dostupných informácií zatiaľ nezverejnilo. Na konci roku 2008 bol celkový dlh asi 273 miliónov eur.
Kritici štátnej pôžičky v minulosti spochybňovali, že ju nemocnice dokážu v budúcnosti splácať. Peniaze by mali vrátiť najneskôr do roku 2026. Napríklad bojnická nemocnica však v súčasnosti nedokáže hospodáriť bez straty a zdravotné poisťovne tvrdia, že na razantnejšie zvýšenie platieb pre negatívne dopady hospodárskej krízy nemajú zdroje. Odborníci sa opakovane zhodli, že niektoré nemocnice by sa mali v budúcnosti zavrieť, aby ostalo viac peňazí na tie, ktoré sa zachovajú.
Zdravotníctvo oddlžovala aj predchádzajúca vláda, prostredníctvom spoločnosti Veriteľ poskytla nenávratnú finančnú pomoc vo výške asi 664 miliónov eur.