Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Ekonomike vraj môžu časom chýbať technici s titulom

Ilustračné foto
Ilustračné foto

BRATISLAVA - Slovenskej ekonomike, ktorej ťahúňmi sú automobilový a elektrotechnický priemysel, môžu v budúcnosti chýbať technici s vysokoškolským vzdelaním. Vyplynulo to z výročnej správy akreditačnej komisie, ktorá hodnotí kvalitu vysokých škôl.

Stále viac záujemcov o vysokoškolské štúdium totiž uprednostňuje právo, manažment či sociálnu prácu. Hoci podnikatelia zatiaľ výrazný nedostatok strojárov či elektrotechnikov nepociťujú, výber je vraj slabší ako v iných odboroch.

Firmy i podnikatelia sa v minulosti sťažovali najmä na nedostatok zváračov, automechanikov či strojárov so stredoškolským vzdelaním; stredným i vysokým školám vyčítali slabú prepojenosť štúdia s praxou a slabý dôraz na výučbu cudzích jazykov.

"Na Slovensku možno sledovať nezdravý trend posunu počtu študentov od technických smerov k módnym študijným programom ako sú sociálna práca či právo," upozornili členovia akreditačnej komisie vo svojej správe za vlaňajšok.

Ak bude tento trend pokračovať, v krátkej budúcnosti môžu podľa nich slovenskej ekonomike chýbať technicky a technologicky vzdelaní ľudia. Potvrdzujú to aj štatistiky ministerstva školstva o prijímacom konaní na vysoké školy, podľa ktorých je už tradične najvyšší záujem o právo, umelecké či ekonomické smery.

Počet prihlášok na umeleckých, ekonomických, právnických či lekárskych fakultách viacnásobne prevyšuje počet voľných miest. Naopak, na stavebných, strojníckych či elektrotechnických fakultách je počet záujemcov nižší ako ponuka vysokých škôl.

Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina potvrdil, že nezáujem uchádzačov o vysokoškolské štúdium o technické odbory, akú sú napríklad hutníctvo, strojárstvo alebo elektrotechnika trvá niekoľko rokov. "Zatiaľ to dramatický problém nie je, absolventov je však menej a výber je slabší ako v iných odboroch," povedal.

Aj keď súčasný stav nie je podľa neho optimálny, dramatického úbytku strojárov či elektrotechnikov sa neobáva. "Ak by sa na trhu prepadli technické či technologické profesie, trh by to automaticky vyreguloval vyššími mzdami, čo by prilákalo záujemcov o vysokoškolské štúdium," dodal Kičina.

Na Slovensku sú dve desiatky verejných, desať súkromných a tri štátne vysoké školy. Do kategórie technických univerzít patria Slovenská technická univerzita v Bratislave, Technická univerzita v Košiciach, Žilinská univerzita a Technická univerzita Zvolen; technické odbory však možno študovať aj na fakultách ďalších vysokých škôl ako napríklad Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu