BRATISLAVA - Návrh zonácie Tatranského národného parku, ktorý zverejnilo ministerstvo životného prostredia, uľahčuje investorom výstavbu nových zjazdoviek, ubytovacích kapacít či športových areálov vo Vysokých Tatrách.
Upozornila na to dnes neparlamentná Strana zelených. Podľa nej zonáciu, ktorá má nanovo stanoviť prísne chránené územia a lokality s možnou výstavbou, vypracovali v prospech finančných skupín snažiacich sa o investície v Tatrách.
"Za povšimnutie stojí vymedzenie podzóny Cr, ktorá ukrajuje z najprísnejšie chráneného územia navrhovanej zóny A. V rozpore so zákonom o ochrane prírody a krajiny sa v tomto území navrhuje umožniť vykonávať určité činnosti, ktoré by inak podliehali regulácii zo strany štátu," poznamenal predseda Strany zelených Peter Pilinský.
Podľa neho ide o lokality obetované investorom na výstavbu ubytovacích zariadení, zjazdoviek či ďalších športovísk. Zelení za najväčšie negatívum zverejneného zámeru považujú chýbajúce porovnanie doterajších stupňov ochrany s navrhovanými stupňami ochrany. Verejnosť má tak vraj sťažený prístup k informáciám, aké zmeny pripravovaná zonácia prinesie.
"No už dnes je jasné, že envirorezort zvolil cestu znižovania ochrany bez kvalifikovaného odborného zdôvodnenia," upozornila strana v tlačovej správe. Vládny kabinet Roberta Fica (Smer-SD) vlani v novembri zaviazal ministra životného prostredia, aby do marca tohto roka pripravil návrh očakávanej zonácie Vysokých Tatier.
Dokončenie zonácie, ktorej schválenie mešká už niekoľko rokov, je podľa Fica jednou z podmienok rozvoja turistického ruchu v Tatrách. Jej príprava je vraj komplikovaná, lebo sa v nej stretávajú záujmy ochranárov so záujmami podnikateľov.
V Tatrách sa v poslednom období snažila zviditeľniť najmä finančná skupina J&T, ktorá nedávno zorganizovala turnaj v konskom póle na zamrznutej hladine Štrbského Plesa. Finančníci v minulosti na jazere pripravili aj módnu prehliadku a v tejto lokalite otvorili tiež päťhviezdičkový hotel.
V horách vložili peniaze i do lyžiarskych vlekov. Celkové investície dosiahli približne 100 miliónov eur. Ich zámery však kritizovali neštátni ochranári a niektorí miestni poslanci. Plány spoločnosti označovali napríklad za nešetrné voči životnému prostrediu a obávali sa, že Tatry zaplaví vysoký počet turistov.
Systém ochrany rozdeľuje Tatry na pásma aj v súčasnosti. Hranice zo 70. rokov však už podľa skorších vyjadrení riaditeľa Správy TANAP-u Pavla Majka nezodpovedajú skutočnosti. "Niektoré oblasti nie sú najprísnejšie chránené, hoci by mali byť, naopak, všetky zjazdovky v Tatrách sú v piatom, najvyššom ochrannom stupni," tvrdil Majko.
Aj preto je podľa neho nové vymedzenie území nevyhnutné. Podľa zverejnenej zonácie by malo z celkovej výmery TANAP-u 74.277 hektárov zostať v najprísnejšej ochrane 40.137 hektárov.