BRATISLAVA - Slovenské domácnosti budú od januára platiť v priemere menej za elektrinu aj zemný plyn, ceny za dodávku pitnej vody sa meniť nebudú. Klesnúť by mali tiež priemerné ceny tepla, ktoré výrobcovia produkujú z plynu. Novinárom to dnes povedal šéf regulačnej rady Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík.
Najvýraznejšie, o 5,13 percenta klesnú od januára priemerné ceny za dodávky plynu. Plynárne SPP sa pokúšali už skôr plyn zlacnieť, regulačný úrad však ich žiadosti nevyhovel. Ceny plynu pre domácnosti sa naposledy menili od roku 2007, keď klesli asi o štyri percentá.
Domácnosti, ktoré používajú plyn iba na varenie, by mali po znížení cien ušetriť za rok dve eurá (asi 60 korún). Ak pomocou plynu aj zohrievajú vodu, účty by im mali klesnúť zhruba o 17 eur (512,14 Sk). V prípade, že ním aj kúria, usporia približne 87 eur (2620,96 Sk).
Elektrina, ktorú domácnostiam dodávajú tri najväčšie regionálne distribučné spoločnosti, zlacnie v priemere o 2,87 percenta. "Malé domácnosti tú zmenu nepocítia až tak výrazne, ako ju pocítia veľké," poznamenal Holjenčík. Najvýraznejšie zlacnenie elektriny čaká odberateľov na západnom Slovensku, najmenej elektrina zlacnie zákazníkom Východoslovenskej energetiky (VSE).
Teplo pre domácnosti, ktoré sa vyrába zo zemného plynu, by malo podľa predpokladu ÚRSO od januára zlacnieť o štyri percentá. Regulačný úrad však ešte posudzuje návrhy na úpravu cien od zhruba 270 dodávateľov tepla. Rozhodol však už o znížení cien plynu, ktorý výrobcovia spaľujú pri príprave tepla pre domácnosti, o 6,34 percenta.
Cena za výrobu, dodávku a distribúciu pitnej vody zostane na rovnakej úrovni ako v tomto roku. V priemere tak domácnosti budú platiť 0,904 eura (27,23 Sk) za meter kubický. Cenu za odvádzanie a čistenie vody, takzvané stočné, úrad zatiaľ neoznámil, keďže niektoré konania ešte prebiehajú. Úrad zdôraznil, že vo všetkých prípadoch ide o priemerné hodnoty cien energií. Jednotlivé sadzby a tarify pre konkrétne domácnosti sa môžu preto od nich často aj výrazne líšiť.