BRATISLAVA - Spoločnosť Chemlon Humenné rozhodla v pondelok, že podá hromadnú výpoveď všetkým zamestnancom firmy.
Vedenie spoločnosti Chemlon podľa Bačišina informovalo v pondelok zástupcov odborov o tom, že mzdy zamestnancov za mesiac september uhradí v troch až štyroch splátkach. "Spoločnosť Chemlon Humenné si je vedomá, že zamestnanci majú nárok na mzdu a nikto a nikdy tento záväzok nespochybňoval. Napriek tomu, že spoločnosť nemá k dispozícii finančné prostriedky, záväzok od spoločnosti Chemlon Humenné prevzal akcionár, spoločnosť Assets Management," uviedol Bačišin.
Zamestnancom humenskej spoločnosti Chemlon, a.s., kde sa od 12. októbra nepracuje z dôvodu odstávky energií a ďalších služieb, vyplácali minulý týždeň zálohové platby k septembrovej výplate. Výšku zálohy určili jednotne pre všetkých zhruba 300 zamestnancov, a to po 100 €. Potvrdila to zástupkyňa odborárov v Chemlone Katarína Cáriková. V budove výrobcu syntetických vlákien sa nepracuje, pre vyplácanie záloh bola vo štvrtok otvorená iba pokladňa.
Energie Chemlonu prestala dodávať spoločnosť Chemes, a.s. Humenné. Podľa vyjadrenia jej generálneho riaditeľa Vladimíra Skoupila Chemlon mal pred týždňom voči ich spoločnosti dlh po lehote splatnosti asi 3,3 mil. €. Doteraz vedenia oboch spoločností nedospeli k žiadnym dohodám. Táto situácia spôsobila problémy aj Chemesu, ktorý na úrad práce v Humennom koncom septembra doručil oznámenie o hromadnom prepúšťaní 100 ľudí, ako dôvod uviedol predpoklad, že jeden z ich nosných odberateľov energií zastaví odber. Skoupil vyjadril presvedčenie, že počet nadbytočných pracovníkov bude v skutočnosti nižší.
Spoločnosť Assets Management, a.s. Bratislava vstúpila do firmy Chemlon Humenné 28. júla tohto roka, keď prevzala 92,01 % akcií firmy a následne v auguste zvyšný podiel. Dlhy spoločnosti Chemlon Humenné voči firme Chemes vznikli ešte v čase keď bola akcionárom Chemlonu skupina Nylstar, ktorá sa sama ocitla podľa Bačišina v problémoch. Hlavným predmetom činnosti spoločnosti Chemlon Humenné je výroba syntetických vlákien. Takmer 99 % výrobkov sa vyváža najmä do Ázie a do západnej Európy.