BRATISLAVA - Zahraničným investorom, ktorí pôsobia na Slovensku, výrazne prekáža korupcia. Z prieskumu medzi zástupcami firiem vyplynulo, že až 81 percent vníma korupciu ako bariéru podnikania. Takmer tri štvrtiny oslovených považuje prideľovanie verejných tendrov a finančných zdrojov za netransparentné. Podľa investorov sa to prejavuje napríklad v neprehľadnom rozdeľovaní stimulov a peňazí z fondov EÚ.
Korupciu je podľa firiem možné prekonať zvýšením transparentnosti a efektivity, napríklad informatizáciou verejnej správy. Intenzívnejšie využívanie počítačových systémov sa však zatiaľ len plánuje. Prieskum medzi zahraničnými investormi, ktorý novinárom poskytla Americká obchodná komora, sa uskutočnil od marca do júna v tomto roku. Zúčastnilo sa ho viac ako 100 spoločností z 22 krajín. Na korupciu na Slovensku už dlhodobo upozorňujú nielen firmy ako aj mimovládne organizácie.
Pri podnikaní viac ako polovici oslovených investorov prekáža aj Zákonník práce, ktorý sprísnila súčasná vláda premiéra Roberta Fica, aby viac chránila pracujúcich. Dvom pätinám oslovených bráni pri ich činnosti systém sociálneho a dôchodkového zabezpečenia a necelých 30 percent označilo za nevýhodu daňový systém. Zahraničné firmy, tiež upozornili, že im chýba dostatok kvalifikovanej pracovnej sily v odvetví, v ktorom podnikajú.
Napriek hospodárskej kríze, ktorá výrazne zasiahla aj Slovensko, viac ako polovica opýtaných plánuje pokračovať v činnosti tak ako doposiaľ. Vyše tretina chce svoje kapacity rozširovať, znížiť objem výroby zvažuje len zhruba osem percent oslovených firiem. "To, že drvivá väčšina zahraničných spoločností plánuje zachovať svoje prevádzky najmenej na súčasnej úrovni je silným signálom, že Slovensko zostáva vysoko konkurencieschopné," píše sa vo výsledkoch prieskumu.
Na Slovensko v posledných rokoch smerovalo niekoľko veľkých investícií najmä z automobilového a elektrotechnického odvetvia. Spoločnosti PSA Peugeot Citroën, KIA Motors či Samsung nasledovali aj ich dodávatelia. Tento rok objem investícií klesol, dôvodom je zrejme kríza.