BRATISLAVA - Prílev priamych zahraničných investícií, ktorý v minulosti vytváral priaznivé predpoklady pre rast potenciálu slovenskej ekonomiky, sa v tomto roku výrazne zníži. Objem priamych zahraničných investícií na Slovensko by mal poklesnúť z minuloročných 2,2 mld. USD na tohtoročných zhruba 800 mil. USD, čo predstavuje pokles o viac ako 63 %.
Vyplýva to z Národného programu reforiem SR na roky 2008 až 2010, ktorý predložil podpredseda vlády pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič do pripomienkového konania. Dôvodom tohto výrazného poklesu investícií je podľa materiálu krízou vyvolaná zvýšená averzia investorov k riziku a nedostatok likvidity.
Ten spôsobil všeobecný pokles kapitálových tokov smerom do východnej Európy. Slovenská ekonomika sa tak bude v najbližších rokoch aj z dôvodu nižších zahraničných investícií nachádzať pod svojím potenciálom. Po období vysokých rastov, kedy reálny hrubý domáci produkt rástol rýchlejšie ako potenciálny produkt, produkčná medzera podľa zverejneného materiálu dosiahne v tomto roku zápornú hodnotu 3,5 %.
Nižšia produkcia slovenskej ekonomiky v porovnaní s jej potenciálom bude pokračovať aj v roku 2010, kedy Slovensko podľa predpokladov zaznamená najvyššiu produkčnú medzeru od roku 1997, a to vo výške 3,8 %. "S očakávaným oživením ekonomiky sa začne produkčná medzera uzatvárať, pričom ešte v roku 2012 bude ekonomika naďalej mierne pod potenciálom," konštatuje sa v zverejnenom materiáli.
Po tohtoročnom prepade by však slovenská ekonomika mala v ďalších rokoch zaznamenávať kladné tempá rastu. Rezort financií vo svojej aktuálnej prognóze počíta s tohtoročným poklesom hrubého domáceho produktu o 6,2 %. V ďalších rokoch by sa však situácia mala postupne otočiť.
V budúcom roku by Slovensko malo zaznamenať rast HDP o 1,1 %, v roku 2011 o 3,4 % a v roku 2012 by výkon slovenskej ekonomiky mal medziročne stúpnuť o 4,8 %.