Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Kríza je pre Fica tvrdým testom, píše The Economist

Robert Fico
Robert Fico

BRATISLAVA - Slovenský premiér Robert Fico to bude mať s presviedčaním svojich voličov ťažšie než doteraz.

Analytici magazínu The Economist sa v článku „Ťažké časy“ podrobne venujú zmene manévrovacieho priestoru Roberta Fica a možnými dôsledkami pre celú politickú scénu. "Obvinenia z rodinkárskych praktík sa spájajú so súčasnou vládou viac alebo menej od jej nástupu k moci v roku 2006. Napriek tomu nimi popularita vlády nijako zvlášť neutrpela, a to vďaka faktoru "mám sa dobre“, ktorý u voličov žijúcich v jednej z najrýchlejšie rastúcich ekonomík v EÚ ľahko prevážil prípadné morálne výhrady“.

Dva posledné korupčné škandály s emisiami a nástenkovým tendrom však už prišli v horších ekonomických časoch a získali si veľkú pozornosť. A tak sa teraz Robert Fico snaží pozdvihnúť svoj kredit bojovníka proti korupcii, v neposlednom rade aj preto, že sa európske inštitúcie dôslednejšie pozerajú na aktivity slovenskej vlády – zvlášť, na tie, ktoré súvisia s peniazmi daňových poplatníkov Európskej únie.

The Economist však píše, "existujú dôvody domnievať sa, že Ficov protikorupčný ťah je iba oportunizmom. Po prvé preto, že nenamieta voči obsadeniu ministerstva výstavby Igorom Štefanovom, ktorý ako štátny tajomník ministra Mariana Januška participoval na netransparentnom tendri. Po druhé preto, že Fico už zrejme vycítil, že tolerancia voličov k rodinkárstvu a korupcii pri prepadajúcej sa ekonomike ochabne“. Tretím dôkazom Ficovho oportunizmu je podľa Economistu to, že jeho pozornosť oslabuje, ak sa s podozreniami spájajú ministri z jeho strany. Za dôkaz kladie prípady Jána Počiatka a Viery Tomanovej, ktorí napriek evidentným podozreniam stále sedia vo svojich kreslách.

Podľa The Economist sa pozícia Roberta Fica nevyhnutne zmení v dôsledku novej ekonomickej situácie. Upozorňuje pritom na nepriaznivé okolnosti, do ktorých sa vinou krízy dostala ekonomika a tým i vláda. Pripomína hlasy skeptikov, ktorí hovorievali, že pravda o Ficovej zručnosti viesť ekonomiku sa ukáže, až keď doznejú zlaté ekonomické časy. Doterajší boj s krízou v podaní Ficovej vlády pritom považuje The Economist za zlátaninu, v ktorej najúspešnejším momentom bolo akurát zavedenie šrotovného. Ficov vzťah k verejným financiám charakterizuje vývojom schodku verejného rozpočtu, ktorý už vlani mohol byť oveľa lepší, ak by mal Fico schopnosť pre fiškálnu konsolidáciu namiesto sklonov k financovaniu projektov „zhýčkaného blahobytu“. Výsledkom toho bude odhadovaný päťpercentný mínus vo verejnom rozpočte v tomto roku a iba minimálne zlepšenie v ďalších dvoch rokoch. "Takéto ťažkosti by menej zručnému politikovi než je Robert Fico spôsobili značné škody. No on opäť raz ukázal, že vie zahrať správne noty do uší veľkej časti slovenských voličov vďaka mixu ohnivej rétoriky a politického pragmatizmu,“ píše The Economist.

No na druhej strane, cesta k oživeniu slovenskej ekonomiky bude dlhá a Robert Fico sa bude musieť vysporiadavať s vyššou nezamestnanosťou. Podľa Economistu zrejme nebude schopný natrvalo odvracať zodpovednosť za ekonomickú krízu a to sa môže pretaviť do horšieho volebného výsledku než ukazujú aktuálne prieskumy.

"Berúc do úvahy Ficov talent pre populistickú rétoriku a tendenciu opozície opakovane si strieľať do vlastnej nohy, jedinou otázkou pred budúcoročnými voľbami ostáva, s kým bude Robert Fico zostavovať vládu. No udalosti, ktoré do volieb nastanú, ešte môžu oslabiť jeho presvedčivý náskok a pravdepodobne ho prinútia ku koalícii s menej submisívnymi stranami, než s ktorými sa spojil naposledy,“ dodáva The Economist.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu