Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Chrbet odmieta obvinenia Mikloša a Freša

Ján Chrbet
Ján Chrbet

BRATISLAVA - Minister životného prostredia SR Ján Chrbet odmietol obvinenia poslancov Národnej rady SR za SDKÚ-DS Ivana Mikloša a Pavla Freša, že jeho rezort pochybil pri odpredaji prebytočných emisných kvót oxidu uhličitého. "Podľa zákona o obchodovaní s emisnými kvótami sme oprávnení odpredať nadbytočné kvóty mimo nástenkového tendra a aj mimo výberového konania," povedal na tlačovom brífingu Chrbet.

Podľa neho ministerstvo podľa tohto zákona postupovalo a vybralo firmu, ktorá spĺňala najviac kritériá a požiadavky Kjótskeho protokolu. Konkrétne podmienky v zmluve však odmietol medializovať. "V danom okamžiku a v danom čase bola táto zmluva najvýhodnejšia," pokračoval Chrbet s tým, že odpredaj sa robil transparentne.

Ministerstvo rokovalo so zhruba desiatimi potenciálnymi záujemcami, od ktorých má ponukové ceny. A cena vybranej firmy bola podľa Chrbeta najvýhodnejšia a dodržiavala podmienky Kjótskeho protokolu. Ján Chrbet taktiež reagoval na vyjadrenia poslancov za SDKÚ-DS, že Ukrajina a Česká republika odpredali emisné kvóty podstatne drahšie ako SR. "Ja si myslím, že sa to nezakladá na pravde, pretože ani jedna z menovaných krajín zatiaľ kvóty neodpredala," povedal minister životného prostredia.

Podľa neho tieto krajiny nemajú mechanizmus na to, aby kvóty odpredali a už vôbec nie za takú cenu, ktorá je deklarovaná. "Nie je mechanizmus na to, aby tieto prostriedky boli využité v rámci Kjótskeho protokolu. V prípade, že by Rusko a Ukrajina poskytli v rámci sveta na voľný odpredaj 5 mld. ton emisných kvót, tým pádom cena kvót klesne na 0,50 alebo na 0,10 eur za tonu," uviedol Chrbet.

Ako na pondelkovej tlačovej konferencii informoval Ivan Mikloš za SDKÚ-DS, Slovensko prišlo pre pochybný predaj prebytočných emisných kvót oxidu uhličitého o zhruba 60 mil. eur. Slovenské ministerstvo životného prostredia podľa neho predalo 10 až 15 mil. ton emisných kvót spoločnosti, ktorá vznikla niekoľko týždňov pred samotným predajom, a za nižšiu cenu ako napríklad česká vláda.

"Tento predaj podľa našich informácií nebol ani na nástenke. Takže aj v porovnaní s nástenkovým tendrom išlo dokonca o netransparentnejší predaj," dodal Mikloš. Podľa neho, keďže vláda v októbri minulého roka vzala materiál o predaji prebytočných emisných kvót na vedomie, odobrila na čele s premiérom Robertom Ficom celú túto pochybnú transakciu. "Myslím si, že ide o jasný príklad netransparentného nakladania s verejnými zdrojmi, o jasný príklad plytvania, dokonca rozkrádania," povedal Mikloš.

Podľa Mikloša mohlo Slovensko využiť prostriedky, o ktoré predajom emisných kvót údajne prišlo, na zatepľovanie domov. "Z tých peňazí, ktoré ostali na účtoch špekulantov a mohli byť príjmom štátneho rozpočtu, by sa dali zatepliť desaťtisíce bytoviek na Slovensku," doplnil Mikloš. Podľa poslanca Národnej rady SR Pavla Freša (SDKÚ-DS) opoziční poslanci budú iniciovať poslanecký prieskum na ministerstve životného prostredia.

"Slovenské ministerstvo životného prostredia ani na opakované výzvy neodpovedalo, tak sme v situácii, keď musíme urobiť ďalší krok. Chcem poprosiť opozičných poslancov, aby sme schválili riadny poslanecký prieskum na tomto ministerstve. Som veľmi zvedavý, ako budú hlasovať koaliční poslanci," konštatoval Frešo.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu