BRATISLAVA - Z druhého dôchodkového piliera podľa predsedu Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Petra Sochu od jeho opätovného otvorenia ubudlo približne 3 tisíc sporiteľov.
Ako ďalej uviedol vo štvrtok v relácii STV Večer na tému, od polovice novembra minulého roka prestalo byť klientom niektorej z dôchodkových spoločností vyše 9000 sporiteľov a, naopak, do kapitalizačného penzijného piliera vstúpilo okolo 6000 osôb.
Sociálna poisťovňa pritom aktuálne údaje o vstupoch a výstupoch z druhého piliera agentúre SITA v súčasnosti odmietla poskytnúť. "Informácie o výstupe a vstupe poskytneme až po vyhodnotení prvého štvrťroka," uviedol hovorca SP Peter Višváder. SP pritom o pohyboch v druhom pilieri naposledy informovala v polovici januára tohto roka. Do polovice januára pritom z druhého piliera vystúpilo 2500 sporiteľov a vstúpilo do tohto systému 2400 nových účastníkov.
Generálny riaditeľ SP Dušan Muňko v televíznej debate spochybnil údaje, ktoré o systéme starobného dôchodkového sporenia zverejňujú dôchodkové spoločnosti. "Tie čísla, ktoré tam máte, som presvedčený, že nie sú pravdivé," povedal na adresu penzijných spoločností. Šéf ADSS na tieto jeho slová reagoval slovami, že portfóliá dôchodkových fondov sú denne oceňované depozitárom a sú pod kontrolou Národnej banky Slovenska. "Ak tvrdíte, že nehovoríme pravdu o fondoch, mali by ste utekať do Národnej banky Slovenska a k depozitárom a opýtať sa, ako to je," povedal Socha.
Ako ďalej uviedol Muňko, tak, ako je v súčasnosti nastavený dôchodkový systém, "iste na dôchodky nebude mať". Predseda ADSS upozornil na to, že prvý, štátny penzijný pilier by bol aj bez existencie druhého piliera v deficite. "To, že Sociálna poisťovňa stále v dlhu nie je, je vyriešené tým, že sa deficit kryje z iných fondov," skonštatoval Socha.
Podľa Muňka je druhý pilier nevýhodný pre tých, ktorí majú viac ako 30 rokov. "Nemajú tam čo robiť ani ľudia, ktorí nemajú aspoň priemerný zárobok," povedal šéf SP. Predseda ADSS mu oponoval slovami, že prvý aj druhý pilier sú zásluhové a preto príjem sporiteľa nie je rozhodujúcim kritériom pre posúdenie výhodnosti systému starobného dôchodkového sporenia. Do druhého penzijného piliera môžu občania vstúpiť alebo z neho vystúpiť v období od 15. novembra 2008 do 30. júna 2009.
Ministerstvo práce a sociálnych vecí odhaduje, že druhý pilier opustí od 30 tisíc do 150 tisíc sporiteľov. Naopak, podľa odhadov rezortu klientmi niektorej z dôchodkových správcovských spoločností sa má stať 5 tisíc až 20 tisíc poistencov štátnej Sociálnej poisťovne. Sociálna poisťovňa vo svojom rozpočte na rok 2009 predpokladá, že z druhého dôchodkového piliera do konca júna tohto roka odíde 150 000 sporiteľov. "Zapracovaný predpoklad z výstupu 150 000 sporiteľov by mal viesť k jednorazovému zvýšeniu príjmov o 231,4 mil. eur a k ďalšiemu zvýšeniu príjmov z titulu zníženia objemu postúpených príspevkov na starobné dôchodkové sporenie," uvádza sa v rozpočte SP.
Poisťovňa tak do svojho tohtoročného rozpočtu zapracovala hornú hranicu odhadovaného počtu osôb, ktoré môžu opustiť systém starobného dôchodkového sporenia. Druhý pilier už vláda raz otvorila, a to v prvom polroku minulého roka. Počas tohto obdobia z druhého piliera vystúpilo 103 500 sporiteľov. Naopak, klientmi dôchodkových správcovských spoločností sa v rovnakom období stalo 21 200 osôb.